Sezon zimowych wyjazdów trwa. Ośnieżone stoki zachęcają do wyjazdów na narty, wielu z nas planuje też wyjazd na Sylwestra. Bogatą ofertą kuszą liczne biura podróży. Niestety, branża turystyczna wciąż przeżywa kryzysy, na które powinniśmy uważać. Tylko w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. znajdziemy aż 201 biur podróży zadłużonych w sumie na prawie 2 miliony złotych.

Zawsze warto sprawdzić

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy biuro podróży jest wpisane do ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, dostępnego w Internecie na stronie www.turystyka.gov.pl. Jeżeli biuro znajduje się w tym rejestrze, oznacza to, że posiada zabezpieczenie finansowe, które pozwoli np. opłacić powrót klienta do kraju w przypadku złożenia wniosku o upadłość biura. Można również skontaktować się izbami turystyki, w których uzyskamy cenne informacje o interesującym nas biurze podróży, np. jaką ma wysokość gwarancji zabezpieczającej dla klientów, do kiedy jest ważna i jaki jest jej zakres terytorialny.

Wpis do rejestru Organizatorów Turystyki to jednak nie wszystko. W ten sposób nie dowiemy się wiele 
o aktualnej kondycji finansowej biura. A przecież chodzi o udany wyjazd, a nie przyśpieszony powrót do domu po bankructwie biura podróży. Dobrze jest zatem sprawdzić organizatora wyjazdu w biurze informacji gospodarczej, zwanym także rejestrem dłużników. Dowiemy się tam, czy firma zalega ze spłatą swoich zobowiązań wobec kontrahentów lub klientów.

O sprawdzeniu biura podróży w biurze informacji gospodarczej warto pamiętać tym bardziej, że problem niespłacanego zadłużenia dotyczy coraz większej liczby takich firm. Tylko w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. figuruje 201 biur podróży, zadłużonych łącznie na prawie 2 mln zł. W lipcu 2012 roku w Rejestrze Dłużników ERIF było znacznie mniej, bo 155 biur. Największe zadłużenie dotyczy biur z województw śląskiego i mazowieckiego. W obu przypadkach łączne niespłacane zadłużenie przekracza pół miliona złotych. Najbardziej zadłużone biuro podróży jest winne swoim wierzycielom ponad 200 tys. zł.

Na wiarygodność przedsiębiorstwa składa się także jego rzetelność płatnicza, a wpis do rejestru dłużników oznacza, że interesujące nas biuro podróży ma problemy z regulowaniem należności ­ w terminach wynikających z zawartych kontraktów – mówi Edyta Szymczak, Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. Zdolność do terminowej spłaty zadłużenia świadczy również o płynności finansowej firmy. Sam negatywny wpis w biurze informacji gospodarczej jest już istotną  informacją o charakterze ostrzegawczym, która powinna skłonić kupującego usługę biura podróży do bardziej rozważnego podejmowania decyzji 
o zakupie.

Sprawdzenie biura podróży w biurze informacji gospodarczej na szczęście nie jest  trudne i nie zabierze nam dużo czasu. Przykładowo, aby zweryfikować biuro podróży w Rejestrze Dłużników ERIF, wystarczy znać jego NIP i  skorzystać ze strony www.infoKonsument.pl. Informacje na temat interesującej nas firmy uzyskamy więc od ręki,  nie odchodząc  od własnego komputera.

Diabeł tkwi w szczegółach

Powinniśmy też uważać na wszelkie „wyjątkowe” oferty, które mogą wydać się zbyt atrakcyjne, żeby były prawdziwe. Przede wszystkim dokładnie przeczytajmy umowę. Uchroni nas to przed niebezpiecznymi klauzulami i po prostu będziemy wiedzieć, za co dokładnie płacimy. Sprawdźmy zatem, czy umowa precyzyjnie podaje czas trwania wyjazdu, miejsce pobytu lub trasę wycieczki, program imprezy, a także zakres i warunki ubezpieczenia.

Poszukajmy opinii o biurze podróży, wśród znajomych, ale także w Internecie. Zawsze warto przy tym jednak pamiętać, że w sieci brakuje rzetelnej weryfikacji informacji – musimy krytycznie podchodzić do wypowiedzi np. na forach internetowych.

Płacimy kartą

Za wycieczkę najlepiej zapłacić kartą płatniczą. Jeżeli wyjazd został opłacony kartą i nie odbył się z winy organizatora, możemy liczyć na odzyskanie pieniędzy w ramach tzw. usługi chargeback. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zwrot środków z tytułu kwestionowanej transakcji z konta sprzedawcy na konto posiadacza karty. Pamiętajmy jednak, że chargeback dotyczy wyłącznie płatności dokonanych kartą. Jeżeli zapłacimy w inny sposób (np. gotówką lub przelewem), odzyskanie pieniędzy stanie się znacznie trudniejsze lub niemożliwe w całości lub części.***

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.

www.krd.pl

Małgorzata Kaczmarski – osoba fizyczna

(100% akcji)

Wrocław

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl

KRUK S.A. (100% akcji) – największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami

Warszawa

BIG InfoMonitor S.A.

www.infomonitor.pl

BIK S.A., Związek Banków Polskich*

Warszawa

 

*BIG Infomonitor nie ujawnia w KRS ilości akcji posiadanych przez poszczególnych akcjonariuszy (dane z KRS – stan na 10.10.2012 r.)

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach, które terminowo regulują zobowiązania. Zamieszczenie informacji w Rejestrze Dłużników ERIF może utrudniać lub uniemożliwiać dłużnikom korzystanie z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych, czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Sumienni płatnicy mają natomiast możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej. Po wejściu w życie nowej Ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych informacje o nierzetelnych płatnikach może, przy zachowaniu warunków opisanych w ustawie, zamieszczać praktycznie każdy przedsiębiorca i osoba fizyczna. Rejestr Dłużników ERIF współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami, instytucjami finansowymi, a także z firmami z sektora MŚP z różnych branż gospodarki. W gronie klientów Rejestru Dłużników ERIF znajdują się również. fundusze sekurytyzacyjne, jednostki samorządu terytorialnego i spółki prawa handlowego działające na rzecz gmin. Z Rejestru Dłużników ERIF korzystają również konsumenci za pośrednictwem serwisu www.infoKonsument.pl.