ad

Prawdopodobnie wszyscy wiedzą, że to napar, który wspomaga walkę z cukrzycą typu 2, nadprogramowymi kilogramami czy wysokim cholesterolem. Niektórzy także twierdzą, że zielona herbata poprawia również samopoczucie. Faktem jest, że zespół badawczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei ostatecznie potwierdził, że zielona herbata wspomaga także pracę mózgu.

Potwierdzone badania

Badanie przeprowadzono na grupie 12 mężczyzn, których średnia wieku wyniosła 24 lata. Części z nich podano napój wzbogacony o prawie 28 gramów ekstraktu z zielonej herbaty. Co ważne – żaden z nich nie wiedział, co pije. Następnie naukowcy zalecili wykonanie im szeregu zadań, które wymagały wykorzystania pamięci roboczej. Aktywność mózgu była kontrolowana z użyciem rezonansu magnetycznego.

Wyniki badań – jak podają naukowcy – są jasne. Mężczyźni, którzy wcześniej przyjęli ekstrakt z zielonej herbaty, osiągnęli lepsze wyniki od pozostałych. Rezonans wskazał, że łączność pomiędzy poszczególnymi obszarami w mózgu była wyższa, co oznacza, że otwiera to możliwość wprowadzania zmian w międzyregionalnych połączeniach mózgowych. To z kolei rokuje szanse na leczenie takich chorób jak demencja!

Herbata dobra na wiele dolegliwości

Japończycy od tysiącleci chwalą dobroczynne właściwości zielonej herbaty. Zalecają pić 2-3 szklanki dziennie. To napar bogaty w witaminy C, E, B oraz sole mineralne i garbniki, które pomagają zapobiegać powstawaniu nowotworów. Zielona herbata działa także antybakteryjnie, pomaga zapobiegać próchnicy zębów oraz poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki temu, że obniża ciśnienie krwi, działa także uspokajająco. Obniża ryzyko zawału serca.

Co więcej, zielona herbata opóźnia proces starzenia. Dlatego coraz więcej kremów i toników zawiera tę substancję w składzie.

Parzenie zielonej herbaty

Jednak nie wystarczy zieloną herbatę zalać wrzątkiem, by poczuć jej dobroczynne właściwości. Sekret tkwi w sposobie jej przygotowania. Temperatura wody, idealna do aktywowania składników naparu, waha się między 60-90 °C. Dokładna wysokość temperatury zależy już od gatunku herbaty.

W przypadku zielonego naparu obowiązuje reguła 3-3-3. Oznacza to, że po zagotowaniu wody należy odczekać około 3 minut, kolejne 3 minuty należy parzyć napar, a te same liście można zaparzać 3 razy.