Wszystkie dziewczynki w wieku 13 lat (rocznik 2002) zamieszkałe w Pabianicach mogą skorzystać z darmowej szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Do takiej akcji przymierza się po raz pierwszy Urząd Miejski. Rodzic sam musiałby zapłacić ok. 400 złotych. 
 
- Darmowe szczepienia wpisane są w „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla miasta Pabianic na lata 2015-2016” - informuje Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta. - O jego przyjęciu Rada Miejska zdecyduje  na sesji 25 czerwca. Wczoraj (22 czerwca) jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała go komisja zdrowia, polityki społecznej, promocji i bezpieczeństwa.
 
Wdrożenie programu umożliwia pozytywna opinia z Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Do szczepienia kwalifikuje się 260 dziewczynek zamieszkałych na terenie Pabianic (według danych z Urzędu Stanu Cywilnego). O szczepieniu muszą zdecydować rodzice. Szacuje się, że weźmie w nim udział około 85 proc. uprawnionych, czyli 221 dziewczynek. Realizację programu zaplanowano na rok szkolny 2015/2016. Z budżetu miasta przeznaczonych zostanie 75 tys. zł: 53 tys. w 2015 r. i 22 tys. zł w 2016 r. Do programu wybrano czterowalentną szczepionkę Silgard (zabezpiecza przed zakażeniem wywołanym wirusami HPV typu 16 i 18 i dodatkowo przed wirusami HPV typu 6 i 11), do podania w trzech dawkach.
- Po przyjęciu uchwały przez Radę Miejską mamy ustawowy obowiązek wyłonić w konkursie realizatora programu. Przygotuje on kampanię informacyjno-edukacyjną, skierowaną do rodziców i młodzieży oraz badania kwalifikujące do szczepienia. Wystartowalibyśmy od września. Konieczna jest pisemna zgoda rodziców na szczepienie – mówi Monika Szewczyk, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Gospodarczych UM.
Główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Choroba rozwija się przez wiele lat bez odczuwalnych dolegliwości, dlatego – przypominają ginekolodzy - ważne, żeby kobiety nie rezygnowały z badan cytologicznych. Zdaniem epidemiologów szczepienia są najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom zakaźnym. W polskim programie szczepień ochronnych na ten rok szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w grupie zalecanych, ale płatnych. Szczepienie dziewczynek przeciwko HPV zaleca m.in. Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.