ad

Często nieświadomi obecności choroby pomijamy sygnały ostrzegawcze. Brak energii, ospałość, problem z zrzuceniem zbędnych kilogramów, ciągłe zmęczenie czy nawet wypadanie włosów to może być problem z tarczycą.

Niedoczynność tarczycy to problem ogromnej części naszego społeczeństwa. Nierozpoznana choroba może dotyczyć nawet co piątego z nas. Niestety, objawy niedoczynności tarczycy są często bagatelizowane lub przypisywane innym schorzeniom. Na chorobę są narażone głównie kobiety, choć niedoczynność tarczycy zdarza się również u mężczyzn. Na całym świecie na niedoczynność tarczycy choruje ponad 300 milionów ludzi. U ponad 50% nigdy nie był wykonywany test na niedoczynność tarczycy - co skutkuje brakiem diagnozy i leczenia.

Test TSH pozwala zdiagnozować niedoczynność tarczycy - taką, która daje objawy, ale również chorobę, która rozwija się jeszcze bezobjawowo. Sprawdź, co może sugerować niedobór hormonów tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy - nie przegap sygnałów organizmu!

Zbyt mała wiedza na temat objawów sprawia, że ignoruje się pojawienie się pierwszych symptomów. Powoduje to stan, w którym wiele osób żyje z nierozpoznaną chorobą, która podstępnie niszczy organizm. Czasami taki stan trwa wiele lat. To, co możesz odczuwać, zależy od czasu trwania choroby oraz wielkości niedoboru hormonów tarczycy. Możesz zauważyć jedynie jeden z objawów lub zaobserwować całą gamę sygnałów, które sugerują niedobór hormonów tarczycy.

Jeżeli zauważasz te objawy - nie ignoruj ich. Objawy niedoczynności tarczycy obejmują m.in.:

- przewlekłe zmęczenie, spadki energii w ciągu dnia,

- depresje, wahania nastroju,

- senność mimo przespanej nocy,

- uczucie chłodu w dłoniach i stopach,

- suchą skórę, bladość,

- nadmierne wypadanie włosów,

- trudności ze zrzuceniem wagi lub wzrost masy ciała (związek ze zmniejszeniem tempa metabolizmu).

Dodatkowo u mężczyzn:

- zaburzenia potencji,

- spadek libido.

U kobiet:

- zaburzenia miesiączkowania,

- niepłodność (trudność w zajściu w ciążę),

- problemy z utrzymaniem ciąży.

Bardzo często również zaburzenia sfery psychicznej i emocjonalnej są spowodowane nadmiernym wzrostem TSH. Pamiętaj, że przyczyną ciągłego zmęczenia i złego nastroju nie musi być stresująca praca, nadmiar obowiązków czy szybkie tempo życia - to również objaw niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy test na hormony

Niedoczynność tarczycy pojawia się wtedy, gdy we krwi pojawia się podwyższone stężenie TSH, a tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów fT4 i fT3. W skrócie - niedoczynność tarczycy TSH ponad normę, spadek fT3 i fT4.

Test na tarczycę - jaki można zrobić badanie TSH?

Nieprawidłowo wysoki poziom TSH (będący powyżej górnej granicy normy - 5 mlU/l) można oznaczyć w laboratorium lub za pomocą dostępnego w aptekach testu na niedoczynność tarczycy. Test TSH, tak jak inne domowe testy diagnostyczne, można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Jest zaprojektowany w technologii point of care - wykorzystywanej przez specjalistów (lekarze, laboratoria, szpitale) na całym świecie do szybkiej diagnostyki przesiewowej. Test na niedoczynność tarczycy jest bardzo czułym i wiarygodnym badaniem, którego jakość i skuteczność gwarantują certyfikaty jakości wyrobu medycznego.

Już wiesz, że objawy niedoczynności tarczycy są różnorodne. Imitują symptomy innych schorzeń,przez co choroba może nie zostać przez wiele lat rozpoznana i prawidłowo leczona.

Chcesz sprawdzić czy jesteś zdrowy? Zrób test na niedoczynność tarczycy.

Wystarczy kilka minut. Krew do badanie pobiera się poprzez nakłucie palca. Jeżeli po wykonaniu testu uzyskasz wynik pozytywny, oznacza to, że Twoje TSH jest powyżej normy i sugeruje niedoczynność tarczycy. W tym przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Jak wykonać test na niedoczynność tarczycy?

Odczuwasz niepokojące objawy niedoczynności tarczycy? Wykonaj test TSH w swoim domu – sprawdź jakie to proste!

https://www.youtube.com/watch?v=j3pfnvQeuWc&t=21s