To pytanie nie do polityków, a do lekarzy i ekspertów. Pracując w pozycji siedzącej, spędzamy w niej statystycznie około 10 lat, siedząc non – stop! Kiedy siedzisz, siła nacisku na dyski międzykręgowe jest znacznie wyższa, niż wtedy gdy stoisz. Gdy używasz krzesła niedostosowanego do swoich potrzeb, nacisk zwiększa się jeszcze bardziej. Może się zwiększyć nawet dwukrotnie.

Pracując po 8, a bywa że więcej godzin przy komputerze, zapominamy o robieniu przerw, nie zmieniamy pozycji, często zakładamy nogę na nogę. Skutkiem nieprawidłowej postawy podczas siedzenia są migreny, zaburzenia koncentracji, napięcie szyi, karku i łopatek, choroby i patologiczne, nieodwracalne zmiany kręgosłupa, bóle w pośladkach, ociężałość w nogach i stopach.

Siedząc, przyjmujemy nienaturalną pozycję naszego ciała, tym samym zmuszamy nasz kręgosłup do nienaturalnego ułożenia. Im bardziej nasze krzesło jest niedostosowane do pozycji, w której spędzamy większość czasu w pracy, tym bardziej obciąża to nasz kręgosłup i powoduje skurcz mięśni. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie człowieka siedzącego są nadmiernie napięte. W połączeniu z brakiem ruchu podczas siedzenia stanowi to przyczynę ich skurczy.

Czy można temu zapobiec? Nie uciekniemy przed charakterem naszej pracy. Lepiej zadbać o nasze zdrowie dobierając odpowiednie krzesło i biurko. Proste? Niezupełnie. Zapominamy o tym, że krzesło powinno być dostosowane do naszych rozmiarów. Zanim rozpoczniemy na nim pracę, musimy pamiętać, by wyregulować proporcje krzesła. Tylko wówczas będzie się w nim siedziało wygodnie i zdrowo. Nie zapominajmy o krótkich przerwach w pracy na proste ćwiczenia fizyczne – kilka skłonów, przeciągnięć czy przysiadów sprawi cuda.

Gdy nasz kręgosłup przyjmie optymalną, wygodną pozycję, będziemy mogli spokojnie pracować. Spędzimy czas pracy bez dodatkowego, biernego wysiłku i bez meczącego napięcia mięśni.

Pamiętajmy, że nasze dzieci też więcej czasu spędzają przy biurku czy komputerze, niż na dworze. Dobierając odpowiednie meble, w tym krzesło, ustrzeżemy je przed nieodwracalnymi zmianami i chorobami kręgosłupa. Powinny one być komfortowe, wygodne i zgodne z wszelkimi zasadami ergonomii.

Na rynku mamy wiele dobrych modeli, spełniających odpowiednie warunki. Na stronie www.centrumkrzesel.pl znaleźliśmy wiele modeli, które pomogą ustrzec dzieci i dorosłych przed bólami pleców. Krzesło Smart R ma wyraźnie wyprofilowane oparcia, regulowane podłokietniki oraz regulację siedziska i oparcia. Ważne też, że dysponuje stabilną podstawą jezdną. Z kolei krzesło Taktik Mesh posiada szereg regulacji, jak ergonomiczny mechanizm ruchowy Ergon 2L i komfortowe, oddychające siatkowe oparcie - ma to znaczenie zwłaszcza latem. Wygodne krzesło musi być też ładne i pasować do wnętrza. Dostępne są krzesła z bajkowymi motywami (jak krzesło Ministyle GTP Pony) i z ulubionymi bohaterami z kreskówek. Modeli dostępnych na rynku jest naprawdę wiele, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem fotela czy krzesła zarówno pod każdy gust, jak i na każdą kieszeń. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać model wykonany z jak najwyższej jakości materiałów, dostosowany do wzrostu dziecka czy nastolatka. Ważne też, aby umożliwiał on jak największą regulację poszczególnych elementów oraz miał dobrze wyprofilowane siedzisko i oparcie.