Nieśmieszna choroba

Po przeziębieniach i grypie zapalenie pęcherza znajduje się w niechlubnej czołówce najczęściej występujących popularnych schorzeń

utworzono: 2017-03-17 11:23:02
ostatnia modyfikacja: 2017-03-17 11:55:43
autor: Tekst partnerski

Co robić, by mu zapobiec i jak z nim walczyć, gdy już nas dopadnie?

34-letnia Monika cierpi na przewlekłe zapalenie pęcherza.

- Choroba dopada mnie 2-3 razy w roku, najczęściej zimą i wczesną wiosną – opowiada kobieta. – W zależności od jej nasilenia, leczę się na różne sposoby – czasami nawet antybiotykiem.

Przeziębienie pęcherza to bolesna dolegliwość, na którą cierpią przeważnie kobiety. Objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób: bólem i silnym pieczeniem przy oddawaniu moczu. Do tego może dojść podwyższona temperatura, częstsze parcie na pęcherz i złe samopoczucie. Symptomów tych nie wolno lekceważyć, bo nieleczone przeziębienie pęcherza może uszkodzić nerki.

Jakie mogą przyczyny zapalenia pęcherza? Najczęstszą przyczyną są zakażenia bakteriami, przede wszystkim tymi żyjącymi w jelicie grubym. Odpowiedzialne za rozwój zapalenia są też wirusy i grzyby. Kiedy mamy mniejszą odporność (np. po kuracji antybiotykowej), jesteśmy zestresowani, przeziębieni, wychłodzeni – bakterie te z łatwością mogą zaatakować nasz pęcherz.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Objawy tej choroby można niwelować domowymi sposobami: piciem dużej ilości wody lub soku z żurawiny czy spożywaniem witaminy C. Picie wody – nawet 3 litrów dziennie – rozcieńcza mocz i przyśpiesza wypłukiwanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Natomiast sok żurawinowy zapobiega przyleganiu bakterii do ścianek przewodu moczowego i chroni przed rozwojem infekcji.

Gdy domowe sposoby nie działają, warto udać się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Ten pierwszy zleci ogólne badanie moczu i jego posiew, by rozpoznać, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Może też przepisać antybiotyk. Jednak gdy objawy nie są zbyt nasilone, wystarczy pójść do apteki i poprosić o Neofuragina.pl. To bezpieczny i sprawdzony lek, którego substancją czynna jest furagina (furazydyna – organiczna pochodna nitrofuranu). Wskazania do jej stosowania to ostre i przewlekłe zapalenia pęcherza, zakażenia gruczołu krokowego oraz infekcje dróg moczowych. Lek ten przyjmujemy przez 7-8 dni, stopniowo zmniejszając ilość tabletek.

Ponieważ jednak lepiej zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać o kilku metodach, które pomogą nam uniknąć przeziębienia pęcherza:

- picie dużej ilości wody, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny,

- prysznice - zamiast kąpieli w wannie,

- unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową, np. nylonowej bielizny,

- spożywanie żurawiny,

- właściwe (zawsze w kierunku odbytu) podmywanie się,

- odpowiedni (szczególnie zimą), zakrywający nerki strój.

 
Komentarze do artykułu: Nieśmieszna choroba

Nie ma komentarzy do tego artykułu.

Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz się zalogować.

Kliknij tutaj

ad

ad


reklama


Nasze najnowsze video

Koncert na Wodnych Bębnach podczas obchodów Dni Wody w Pabianicach
adfacebook


ad