Co robić, by mu zapobiec i jak z nim walczyć, gdy już nas dopadnie?

34-letnia Monika cierpi na przewlekłe zapalenie pęcherza.

- Choroba dopada mnie 2-3 razy w roku, najczęściej zimą i wczesną wiosną – opowiada kobieta. – W zależności od jej nasilenia, leczę się na różne sposoby – czasami nawet antybiotykiem.

Przeziębienie pęcherza to bolesna dolegliwość, na którą cierpią przeważnie kobiety. Objawia się w bardzo nieprzyjemny sposób: bólem i silnym pieczeniem przy oddawaniu moczu. Do tego może dojść podwyższona temperatura, częstsze parcie na pęcherz i złe samopoczucie. Symptomów tych nie wolno lekceważyć, bo nieleczone przeziębienie pęcherza może uszkodzić nerki.

Jakie mogą przyczyny zapalenia pęcherza? Najczęstszą przyczyną są zakażenia bakteriami, przede wszystkim tymi żyjącymi w jelicie grubym. Odpowiedzialne za rozwój zapalenia są też wirusy i grzyby. Kiedy mamy mniejszą odporność (np. po kuracji antybiotykowej), jesteśmy zestresowani, przeziębieni, wychłodzeni – bakterie te z łatwością mogą zaatakować nasz pęcherz.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Objawy tej choroby można niwelować domowymi sposobami: piciem dużej ilości wody lub soku z żurawiny czy spożywaniem witaminy C. Picie wody – nawet 3 litrów dziennie – rozcieńcza mocz i przyśpiesza wypłukiwanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Natomiast sok żurawinowy zapobiega przyleganiu bakterii do ścianek przewodu moczowego i chroni przed rozwojem infekcji.

Gdy domowe sposoby nie działają, warto udać się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Ten pierwszy zleci ogólne badanie moczu i jego posiew, by rozpoznać, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Może też przepisać antybiotyk. Jednak gdy objawy nie są zbyt nasilone, wystarczy pójść do apteki i poprosić o Neofuragina.pl. To bezpieczny i sprawdzony lek, którego substancją czynna jest furagina (furazydyna – organiczna pochodna nitrofuranu). Wskazania do jej stosowania to ostre i przewlekłe zapalenia pęcherza, zakażenia gruczołu krokowego oraz infekcje dróg moczowych. Lek ten przyjmujemy przez 7-8 dni, stopniowo zmniejszając ilość tabletek.

Ponieważ jednak lepiej zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać o kilku metodach, które pomogą nam uniknąć przeziębienia pęcherza:

- picie dużej ilości wody, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny,

- prysznice - zamiast kąpieli w wannie,

- unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową, np. nylonowej bielizny,

- spożywanie żurawiny,

- właściwe (zawsze w kierunku odbytu) podmywanie się,

- odpowiedni (szczególnie zimą), zakrywający nerki strój.