Gdy zachoruje dziecko, chcemy, żeby zaopiekowali się nim lekarze o dużej wiedzy, empatii i doświadczeniu. Takie warunki spełnia oddział pediatryczny w pabianickim szpitalu.
 
- Naszym atutem jest wykwalifikowany personel medyczny, mam tu na myśli zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki – mówi ordynator dr n. med. Dorota Kardas-Sobantka, specjalista pediatrii i alergologii.
 
Pediatrą z 38-letnim stażem pracy jest lek. med. Henryka Arndt. W oddziale pracuje również dr n. med. Agata Lange – posiadająca dodatkową specjalizację z pediatrii metabolicznej. Mało który szpital może pochwalić się obecnością na oddziale dziecięcym certyfikowanego doradcy laktacyjnego, jakim jest dr n. med. Anna Szczepaniak-Kubat. Opiekę medyczną nad pacjentami sprawuje również pięć rezydentek, które wybrały to miejsce do realizacji szkolenia specjalizacyjnego z pediatrii.
Lekarze uczestniczą w zjazdach i sympozjach naukowo-szkoleniowych, stale podnoszą swoje kwalifikacje – wylicza ordynator. - Od 2002 roku przedstawiliśmy na 9 zjazdach ogólnopolskich 16 doniesień naukowych. Bierzemy aktywny udział w działalności towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
 
Oddział dysponuje 30 łóżkami, jest przystosowany do leczenia dzieci w wieku od 29. dnia do 18. roku życia. W ubiegłym roku było hospitalizowanych  1.094 małych pacjentów, a rok wcześniej - 965. Średnio każdy spędził tutaj około 5 dni. Nad chorym dzieckiem czuwa cały zespół, jednak indywidualną opiekę sprawuje jeden lekarz prowadzący. Istnieje możliwość kontynuacji leczenia w Poradni Alergologicznej dla pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami alergicznymi lub ich podejrzeniem. Zespół lekarski współpracuje również z pediatrami podstawowej opieki zdrowotnej.
 
- Rodzice mogą przebywać z dzieckiem na oddziale całą dobę, a my staramy się, aby pobytu niepotrzebnie nie przedłużać – mówi ordynator. - Zależy nam, by rodzice oraz dziadkowie wspierali dziecko podczas leczenia i zachęcali do współpracy w trakcie badania. 
 
Dzięki kilkuetapowym remontom oddział dziecięcy jest kolorowy i przyjazny dla dzieci. W ciągu ostatnich 6 lat trafiło tu 15 nowych, wygodnych łóżek i 20 szafek. To za pieniądze pochodzące od instytucji i osób prywatnych. Środki przeznaczone na zakup np. kwiatów z okazji uroczystości państwowych przekazywano dla oddziału – wyjaśnia ordynator. W zeszłym roku Fundacja "My kochamy Pabianice" wyposażyła świetlicę w duży telewizor.
 
Chore dziecko ma tutaj dostęp do komputerów (4 stanowiska) i bezpłatnego wi-fi. Może bawić się na świetlicy, rysować, grać i to co najistotniejsze, ma możliwość kontynuacji nauki. Opiekę dydaktyczno-wychowawczą na oddziale sprawują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 14. 
 
Trudny czas pobytu w szpitalu umilają okolicznościowe imprezy takie jak mikołajki, "przebierańce" oraz konkursy i występy teatralne. 
 
Rzadkie choroby u dzieci - to też się leczy
Obecnie wszystkie noworodki w Polsce w 3. dobie życia mają wykonywane badania przesiewowe w kierunku 26 rzadkich chorób, w tym np. niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii, czy mukowiscydozy.
- Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na szybkie wdrożenie właściwego leczenia, co może uratować życie dziecku – tłumaczy dr n. med. Agata Lange, specjalista pediatrii metabolicznej. - Przed erą badań przesiewowych noworodek z wrodzoną wadą metabolizmu, mógł umrzeć bez postawienia prawidłowej diagnozy, a często objawy przypominały inną chorobę, np. posocznicę (sepsę). Aktualnie leczenie wprowadzone w okresie bezobjawowym, polegające na zastosowaniu odpowiedniej diety i/lub terapii farmakologicznej może ochronić dziecko przed rozwojem ciężkich powikłań.
 
Najważniejsze jest 1.000 pierwszych dni życia
Najnowsze badania wskazują, że pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla jego zdrowia, także w przyszłości.
- Ważne w tym okresie jest prawidłowe żywienie, zwłaszcza karmienie naturalne, min. przez 6 miesięcy, optymalnie do końca 1. roku życia. Warto wiedzieć, że nie ustalono arbitralnie momentu zakończenia karmienia piersią. Uważa się, że może ono trwać tak długo, jak tego wspólnie chcą i potrzebują dziecko i matka – tłumaczy specjalista pediatra Anna Szczepaniak-Kubat - certyfikowany doradca laktacyjny. - Mleko matki ma korzystny wpływ na skład flory bakteryjnej, tzw. mikrobioty przewodu pokarmowego dziecka. To między innymi ona chroni przed rozwojem chorób infekcyjnych, alergicznych, czy w dalszych etapach życia cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca), a także pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. 
Dlatego na oddziale dziecięcym pabianickiego szpitala lekarze promują karmienie naturalne i stwarzają odpowiednie warunki do jego kontynuacji. 
- Przerywanie karmienia piersią zwłaszcza wtedy, gdy dziecko choruje jest wielkim błędem – uważa doktor.
 
 
Oddział Dziecięcy Pabianickie Centrum Medyczne, ul.Jana Pawła II 68:
Ordynator - dr n. med. Dorota Kardas-Sobantka (specjalista pediatra, specjalista alergolog)
Pielęgniarka oddziałowa - Irena Hofman-Kałużna
Lekarze pracujący w Oddziale:
lek. med. Henryka Arndt (specjalista pediatra)
dr n. med. Agata Lange (specjalista pediatra, specjalista pediatrii metabolicznej)
dr n. med. Anna Szczepaniak-Kubat (specjalista pediatra, certyfikowany doradca laktacyjny)
lek. med. Magdalena Bajer-Szydłowska (rezydent, w trakcie specjalizacji z pediatrii)
lek. med. Marta Kłos (rezydent, w trakcie specjalizacji z pediatrii)
lek. med. Aleksandra Mazepus (rezydent, w trakcie specjalizacji z pediatrii)
lek. med. Joanna Węgrzynek (rezydent, w trakcie specjalizacji z pediatrii)
lek. med. Natalia Krysiak (rezydent, w trakcie specjalizacji z pediatrii)
 
Telefon: 42 22 53 637 pokój lekarski
 
W oddziale leczeni są pacjenci od 1. miesiąca do 18. roku życia.
Wśród wielu chorób wieku dziecięcego najczęstszymi przyczynami hospitalizacji są:
zapalenie płuc i/lub oskrzeli
zaostrzenie astmy,
ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy,
odmiedniczkowe zapalenie nerek.