ad

Od 18 do 22 maja w Łodzi będzie można skorzystać z bezpłatnych badań USG tarczycy. Są one elementem pierwszej w naszym kraju kampanii edukacyjnej, odbywającej się pod hasłem: "Tydzień walki z chorobami tarczycy", która ma na celu zachęcenie Polaków do diagnozowania zaburzeń tego gruczołu. Szacuje się, że problem występuje u co piątej osoby (głównie u kobiet), z których jednak leczy się tylko około miliona.

Kampanię poświęconą wykrywaniu i leczeniu chorób tarczycy współorganizują: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Jest ona częścią międzynarodowej inicjatywy zapoczątkowanej przez niezależne zrzeszenie ekspertów tyreologów i pacjentów Thyroid Federation International oraz Europejskie Towarzystwo ds. Tarczycy (European Thyroid Association).

Dzięki wsparciu firmy farmaceutycznej Merck Serono, w czasie trwania kampanii zostanie przeprowadzonych w sumie 400 badań USG tarczycy w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Od 18 do 22 maja w godzinach 10:00-17:00 będą prowadzone zapisy pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 706 860, pod którym będzie także dyżurował specjalista endokrynolog.

W Polsce endokrynolodzy szacują, że co piąta osoba cierpi na zaburzenia czynności tarczycy, a z danych NFZ wynika, że zaledwie milion pacjentów poddaje się leczeniu. W związku z tym, celem kampanii jest zwrócenie uwagi na rzadko eksponowany problem zdrowotny, zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat chorób tarczycy, ich objawów, zagrożeń, jakie niosą oraz na temat koniecznej diagnostyki. Symptomy charakterystyczne dla zaburzeń czynności tego gruczołu są uznawane za typowe objawy procesu starzenia się lub innych schorzeń, zaś zaniechanie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: choroba wieńcowa, depresja czy zagrażający życiu przełom tarczycowy.