Życie Pabianic

ad
życie pabianic
Życie Pabianic numer 24/2021

Historia Pabianic

 • PGR Pabianice? Tak było 58 lat temu

  W Pabianicach jak na wsi - było Państwowe Gospodarstwo Rolne. Przeczytaj wycinek ze starej gazety:

  utworzono:

 • Gdy pod Pabianicami szklanice wytapiano

  Sześć wieków temu pod Pabianicami dymiły huty szkła. Robione tutaj puchary, kielichy, szklanice i butelki chętnie kupowano w Krakowie, a nawet na Węgrzech i Litwie

  utworzono:

 • Nie fałszować chleba! Uliczne rozruchy w Pabianicach

  Rok 1919: Z powodu braku zasiłków dla bezrobotnych i oszustw piekarzy wybuchają uliczne zamieszki. Tłum atakuje skład wojskowej broni i amunicji, padają strzały.

  utworzono:

 • Kto zastrzelił saneczkarza. Zbrodnia przy torach kolejowych

  W styczniu 1934 roku podczas beztroskiej zabawy na śniegu padły trzy strzały z rewolweru. Kula przeszyła serce jadącego na sankach Józefa Adamkiewicza. Mordercy poszukiwano prawie dwa miesiące. Sąd skazał go na… rok więzienia.

  utworzono:

 • Wszystko, czego się dorobił, ofiarował dzieciom

  Doktor bardzo chciał, by do jego pięknego pałacyku wprowadziła się biblioteka dla dzieci. Ale władze Pabianic nie uszanowały jego ostatniej woli.

  utworzono:

 • 120 lat temu pojechał pierwszy tramwaj

  Gdy po torach od strony Łodzi nadciągnęły dwa brązowo-beżowe wagony, zwane kolejką elektryczną, przechodnie stanęli jak wryci. Dzieciarnia wskakiwała na stopnie albo czepiała się tyłu ostatniego wagonu. Tylko pabianickim dorożkarzom, stelmachom, kupcom i

  utworzono:

 • Gdy pabianiczanie płynęli do Brazylii. Za chlebem

  Nędzne zarobki w tkalniach, straszliwie wysokie czynsze za mieszkania, niedostatek chleba, coraz droższe ziemniaki i głód na przednówku. Tak się nie dało żyć! W 1890 roku ku zachodniej granicy ruszyły tłumy pabianiczan.

  utworzono:ad

Ogłoszenia drobne!

życie pabianic ogłoszeniaDodaj ogłoszenie
PSM
  PSM
  ad
  ad
  ad
  ad