7 września 1939 roku hitlerowska armia wściekle atakowała nasze miasto. W szturmie Pabianic brała udział Leibstandarte SS Adolf Hitler – przyboczna gwardia führera.

Rozpoczęła się okupacja. Niemcy zmienili nazwy ulic, anulowali polskie prawa jazdy, zabronili sprzedawania Polakom bułek, twarogu, cebuli, ryb i zabawek. Nie wolno było handlować mięsem i kiełbasą.

Kilka dni po zajęciu Pabianic okupanci wprowadzili się na Zamek i urządzili defiladę wojsk na ulicy Zamkowej oraz Starym Rynku. Byli pewni, że nikt ich stąd nie wypędzi. Przeciwczołgowe rowy i szańce, jakie polscy obrońcy wykopali w latem 1939 roku, kazali zasypać.

Odtąd ulica Zamkowa nosiła nazwę Schloss-Strasse, Stary Rynek – Alter Ring, Warszawska - Warschauerstrasse, Orla – Radetzky Strasse, Piotra Skargi – Tuschinerstrasse, Piękna – Lettov-Vorbeck Strasse, Batorego – Maria Theresia Gasse, Barucha – Kraftwerkstrasse, św. Rocha – Herbert Norkus Strasse.

Niemcy wyrzucili pabianiczan z co lepszych domów i mieszkań w centrum. Wprowadzili tam oficerów, urzędników, zarządców fabryk, nauczycieli i sprowadzonych z Rzeszy inżynierów. Polaków zmusili do pracy w zakładach włókienniczych produkujących tkaniny na mundury i bieliznę dla żołnierzy Wehrmachtu.