Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi nagrodziła autorów najciekawszych i najbardziej wartościowych książek o Łodzi i regionie łódzkim. Laureatem 28. edycji Nagrody "Złoty Ekslibris" w kategorii "Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej" został dziennikarz i pisarz z Pabianic, Roman Kubiak – autor monografii „Między Nerem a Dobrzynką”. Laureat jest współpracownikiem tygodnika "Życie Pabianic"

Zobacz też: Wyszła drukiem monografia pt. „Miedzy Nerem a Dobrzynką”. Napisał ją dziennikarz Roman Kubiak

Monografia pabianiczanina ukazała się drukiem w zeszłym roku. Jej wydawcą jest Gmina Ksawerów. Jak stwierdził autor, to rzadki w Polsce przypadek, gdzie gmina angażuje się w poznawanie i utrwalanie jej dziejów, biorąc na siebie trudną rolę wydawcy pracy historycznej.

Uroczyste wręczenie laureatom statuetek przewidziano dopiero w przyszłym roku (z powodu pandemii).

Monografia „Między Nerem a Dobrzynką” to 368 stron lektury, blisko 600 ilustracji i wkładka w postaci pieczołowicie odtworzonych map.

Roman Kubiak pracował nad tą książką ponad dwa i pół roku w Polsce, Niemczech i Czechach. W Niemczech i Czechach odnalazł ślady osadników (tkaczy), którzy w XIX wieku zasiedlili Ksawerów, Widzew, Wolę Zaradzyńską i sąsiednie osady, ucząc Polaków rzemiosła. Dotarł także do potomków wysiedleńców, którzy w 1945 roku i kilku kolejnych latach musieli opuścić okolice Pabianic.

Zobacz również inną publikację tego autora: Powstała książka o pabianiczanach – niemal setka biografii

Fotografia centrum Ksawerowa w 1901 roku