Działo się to 18 stycznia w Ksawerowie. 38-latka jadąca renault megane, potrąciła pieszego na oznakowanym przejściu na ul. Zachodniej. Mężczyźnie nic poważnego się nie stało. Wezwani na miejsce policjanci sprawdzili ksawerowiankę w swoim systemie. Okazało się, że kobieta prowadziła auto bez uprawnień, co więcej – nigdy ich nie miała. 38-latkę ukarano zgodnie z obowiązującym od tego roku taryfikatorem.

- Za spowodowanie takiego zdarzenia drogowego kobieta otrzymała mandat karny w wysokości 2.500 złotych – poinformowała podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej komendy.

Mieszkankę Ksawerowa czeka również sprawa w sądzie.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszej na pasach (tym razem w Konstantynowie) konsekwencje poniósł również 57-letni mieszkaniec gm. Pabianice. Mężczyzna zapłaci 1,5 tys. złotych kary. Dodatkowo dostał 10 punktów karnych.

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, który przewiduje surowsze kary za popełnione wykroczenia drogowe. Wyższych mandatów mogą spodziewać się m.in. kierowcy, którzy nie przestrzegają obowiązujących ograniczeń prędkości oraz osoby łamiące przepisy chroniące pieszych. Dotkliwe kary mają zmniejszyć ilość zdarzeń, do których dochodzi na drodze, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Po raz kolejny przypominamy, że nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego może kosztować zdrowie, a nawet życie niewinnej osoby. Apelujemy o rozsądek na drodze – dodaje podkom. Sidorko.