24 godziny bez ciepłej wody żyją mieszkańcy bloków wspólnot przy ulicy Smugowej. 70 rodzin nie ma ciepłej wody, a 4 nie mają wody zimnej i ciepłej. Sprawcami jest wspólnota przy Smugowej 22k. U nich jest wodomierz, przez który ciepła woda płynie do innych bloków, a zimna - do ich mieszkań. Mieszkają tutaj 4 rodziny. To one nie podpisały umowy z dostawcą wody - Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.

- Trzy rodziny z tej wspólnoty dziś chcą podpisać umowę na miesiąc i rozwiązać w tym czasie problem opłat za wodomierz - wyjaśnia Rafał Kunka, prezes ZWiK-u. - Gdy tylko podpiszą, woda popłynie w ciągu pół godziny.

Chodzi o 40 zł. Bo tyle wynosi miesięczna opłata stała za wodomierz ciepłej wody, przez który woda płynie do wszystkich 70 rodzin. Do tej pory płacili tylko ci z bloku wspólnoty przy Smugowej 22k. A sąsiedzi nie chcieli im oddać pieniędzy za tę opłatę. Dlatego się zbuntowali i nie podpisali umowy ze ZWiK-iem. A ponieważ bez umowy ZWiK wody dostarczać nie może, po 4 miesiącach bezowocnych rozmów zakręcił kurek.

Żeby problemu nie było, wszyscy mieszkańcy wspólnot przy Smugowej w blokach dawnej spółdzielni Nowa muszą co miesiąc za główny wodomierz płacić 67 groszy. Czy zechcą? Jeśli nie, ciepłej wody nie będzie.

Każda wspólnota może sama (na swój koszt) zrobić własne przyłącze wody.

- Ale oni muszą się dogadać - uważa Kunka. - Mają na to miesiąc. Chyba 67 groszy miesięcznie dla jednej rodziny opłaty za wodomierz nie jest aż tak wielkim problemem?

pisaliśmy o tym: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/krotko/smugowa-bez-cieplej-wody-do-soboty.html