W czasie korzystania z petard może dojść do poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

1.        Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. 
2.        Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają. 
3.        Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. 
4.        Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. 
5.        Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera (co najmniej) informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


UŻYWASZ – pamiętaj:

1.        Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową. 
2.        Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. 
3.        Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce. 
4.        Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. 
5.        Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny, czy zakłócanie porządku zgłoś na policję. 
6.        Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.