Będzie im cieplej

Docieplonych będzie 13 bloków przy ulicach: Toruńska 18/26, Ostatnia 3/7, Konopnickiej 45, Konopnickiej 47, Konopnickiej 49, 20 Stycznia 20/22, 20 Stycznia 24, Piotra Skargi 69/71, Piotra Skargi 79, Nawrockiego 9, Bracka 31, Mokra 12 i Mokra 20/22.

- Od dwóch lat termomodernizacja zasobów Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej prowadzona jest przy częściowym udziale finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - wyjaśnia Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

Pojawi się kostka brukowa

Zatwierdzony jest też plan remontów w spółdzielni mieszkaniowej na 2015 rok. Sporo jest prac drogowych. Utwardzenie terenu między blokami zaplanowano przy ulicach: Śniadeckiego 2, Skłodowskiej 17, Skłodowskiej 19, Wyspiańskiego 4, Konopnickiej 47.

Asfaltowanie dróg planowane jest przy ulicach: Wyszyńskiego 7, Wyszyńskiego 9.

Nowe chodniki pojawią się przy ulicach: Podleśna 12, Wyszyńskiego 5, Wyszyńskiego 9.

 

 

Staną pergole śmietnikowe

W przyszłym roku śmietniki będą zamykane na klucz przy: Kochanowskiego 3/9, Łaskiej 40, Toruńskiej 13, Bardowskiego 8, Cichej 51, Trębackiej 6, Brackiej 3/5, Brackiej 33, Nawrockiego 11, Mokrej 16/18, Mokrej 20/22, Smugowej 19, Bugaj 62, Bugaj 72, Bugaj 78.

 

 

Basen? Dopiero projekt

Przy Zespole Szkół nr 1 basen i lodowisko planuje budować Starostwo. Od strony ul. Kazimierza, gdzie dziś są stare warsztaty.

- Do końca marca mamy mieć projekt i pozwolenie na budowę – mówi Adam Krasiński ze Starostwa. - W drugiej połowie roku ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy, który przeprowadzi rozbiórkę warsztatów i budowę pływalni z lodowiskiem.

 

Kanalizacja, wodociąg. Gdzie?

- Około 5 kilometrów rur kanalizacyjnych będzie uszczelnionych. Chcemy uszczelnić kanały metodą zwaną potocznie modernizacją rękawem – wyjaśnia Rafał Kunka, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Wybraliśmy takie ulice, gdzie ruch jest największy i istnieje ryzyko popękania rur kanalizacyjnych.

Prace są planowane w ulicach: Gawrońska, Mokra, Kilińskiego, Cicha, Matejki, Południowa, Orla, św. Jana, Zamkowa, Żeromskiego, Reymonta, Lutomierska, Partyzancka, Żwirki i Wigury, Sikorskiego, Dąbrowskiego i Konopnickiej. Koszt: 4 miliony złotych.

Ma być też układana kanalizacja w ulicach: Pogodna, Rzgowska, Rycerska. Pogodna dostanie też wodociąg, tak jak Pietrusińskiego i Organizacji WiN.

 

Mokra: parking na 100 samochodów

- Zmieniły się przepisy, więc można przystąpić do realizacji - cieszy się Bogdan Piotrowski, kierownik Administracji nr 4. - Od kilku lat w tej sprawie telefonami i skargami bombardują mnie mieszkańcy. Ja sam ślę pisma do urzędu od 4 lat. I nic nie mogliśmy zrobić.

- Spółdzielnia daje materiały, a my robociznę – wyjaśnia prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Teraz, po zmianie przepisów możemy już przystąpić do inwestycji.

Budowa 100 miejsc parkingowych i nowych chodników ma kosztować około 150.000 zł.

- Mamy tę inwestycję wpisaną w plan na nowy rok – dodaje Maciej Przybylski, prezes PSM.

Skują asfaltowy, zniszczony chodnik od Mokrej 16 do 22. Urządzą miejsca parkingowe, a chodnik przesuną w stronę bloków. Po drugiej stronie zniknie rondko do zawracania, które kiedyś zostało zbudowane dla autobusów miejskich. Wzdłuż ulicy po obu stronach, po skosie zaparkują auta.

Porozumienie PSM i Urzędu Miejskiego dotyczy też remontu parkingu między blokami przy ul. Toruńskiej 18.

 

Wileńska: nowy asfalt

- Chcemy wyremontować nawierzchnię ulicy Wileńskiej – mówi Adam Krasiński ze Starostwa Powiatowego. - Mamy już zrobioną porządnie Orlą, Grota-Roweckiego. Powinniśmy teraz dokończyć ten ciąg ulic.

 

 

Do fontanny na wiosnę

Remont Parku Słowackiego kosztuje nas 2.862.742 zł. Tyle zapłacimy firmie Aflofarm, bo to oni na zlecenie ratusza wykonują rewitalizację. To dużo pieniędzy, dlatego walczyliśmy o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Mamy dostać dofinansowanie w wysokości 1.975.640 zł. To aż 66 procent całej inwestycji. Stowarzyszenie na rzecz Opieki nad Zabytkami dało 391.127 zł. To było za mało, więc z kasy miejskiej trzeba było dorzucić jeszcze 495.975 zł.

W przyszłym roku zamontujemy toaletę bezobsługową za 79.000 zł brutto. Stanie między kinem a budynkiem muzeum (dawna szkoła).

 

Szkoły się doczekały

Plan remontów w szkołach już został przygotowany. W Zespole Szkół nr 5 będzie malowanie 3 pracowni. Wymieniana będzie podłoga w szatni I Liceum Ogólnokształcącego. Tutaj też planowany jest remont toalety przy stołówce. W II Liceum Ogólnokształcącym będzie remont klatek schodowych. W Zespole Szkół nr 3 remont czeka salę gimnastyczną. A remont korytarza w warsztatach będzie w Zespole Szkół nr 2. Remont holu i klatki schodowej czeka też Zespół Szkól nr 1. Z powodu obchodów 100-lecia szkoły zaplanowano również remont dziedzińca.

 

Żłobek w słonie

Zakończył się remont w środku żłobka przy ul. Moniuszki 146. Kosztował 870.000 zł.

- W nowym roku żłobek na zewnątrz zostanie pomalowany w kolorowe słonie – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Dokończymy też remont na II piętrze.

Setka dzieci do nowego obiektu wejdzie 5 stycznia.

 

200 doniczek

Kwiaty w drewnianych doniczkach zakwitną w centrum miasta.

- Dostaliśmy te doniczki. My zasadzimy w nich kwiaty – obiecuje prezydent Mackiewicz.

 

Lewityn będzie odmulony

Można od przyszłego roku przygotowywać się do robót w Lewitynie, bo mamy już pozwolenie wodno-prawne na odmulenie stawów. Urząd Miejski dostał je ze Starostwa. Plan jest taki, by wodę spuścić. Wtedy w pustą nieckę zalewu wjedzie ciężki sprzęt.

- Zostanie pogłębiona o metr – mówi Paweł Pietrzak z Urzędu Miejskiego.

Po umocnieniu nadbrzeża powstanie profesjonalnie przygotowana plaża. Na zakończenie prac ma być wysypany piasek przywieziony znad morza. Znikną murowane schody. Zaplanowano też remont czerpni i spustów wodnych.

Projekt kosztował 60.000 zł.

Na remont potrzebujemy około 3 milionów złotych. Mamy je dostać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.