Zakład Wodociągów i Kanalizacji odwiedzają przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Dowiadują się, jak się produkuje wodę, jak jest uzdatniana i oglądają laboratorium, w którym jest badana.

Najmłodsi biorą udział w zabawach z animatorami. Są konkursy, quizy i warsztaty. Dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 10 najbardziej podobało się puszczanie wielkich baniek mydlanych.

- To bardzo fajna zabawa. Oprócz tego strzelaliśmy wodą – opowiada Łucja.

- Widzieliśmy, jak pani z brudnej wody zrobiła czystą. Dodała do niej jakiś specjalny proszek – dodaje Madzia.

Przyjechała również Miss Polski Nastolatek.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji wydobywa wodę ze studni, które mieszczą się w większości na terenie Hermanowa. Potem woda jest uzdatniana, czyli wytrącane są z niej żelazo i mangan.

- Woda pozyskiwana ze studni głębinowych jest lepszej jakości, niż z rzek czy innych zbiorników wodnych – twierdzi Rafał Kunka, prezes ZWiK. - Nasza woda nadaje się do picia prosto z kranu.

Zanim zaczniemy pić kranówę, warto sprawdzić, czy nasza instalacja hydrauliczna, przez którą przechodzi, nie powoduje jej zanieczyszczenia. Warto więc zgłosić się do laboratorium i wykonać badanie wody z naszego kranu.

- Jeśli wszystko będzie w porządku, wtedy możemy śmiało pić taką wodę – dodaje Anna Nowicka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

ZWiK produkuje wodę dla mieszkańców Pabianic, gminy Dobroń i gminy Pabianice. Rocznie sprzedaje jej 2.700.000 metrów sześciennych. Zdolności produkcyjne zakładu są dwa razy większe.