ad

Akcję profilaktyczną w pierwszych klasach szkół podstawowych prowadzono od września do grudnia.

- Wyniki badań zostały omówione i przekazane rodzicom podczas zebrań w poszczególnych placówkach oświatowych – wyjaśnia Monika Szewczyk, naczelnik w Urzędzie Miejskim. - Na podstawie tych badań zespół wytypował około 230 dzieci do Poradni Wad Postawy w celu objęcia leczeniem i kontrolą.

U około 50 uczniów sześcio- i siedmioletnich wykryto podejrzenie skoliozy. Pozostałe wady postawy to między innymi: plecy okrągłe, płaskie, odstające łopatki czy asymetria barków. Aż około 80 dzieci wykazywało problemy z koślawymi kolanami i piętami, a także ze stopami płasko-koślawymi.

- Ponadto co czwarty pierwszoklasista wymaga edukacji i terapii w kierunku przyjmowania prawidłowej postawy – wyjaśnia pani naczelnik.

Badania postawy dzieci zostały przeprowadzone dzięki inicjatywie byłej radnej miejskiej Aleksandry Stasiak (SLD). To ona w imieniu klubu SLD na początku tego roku zaproponowała sfinansowanie takich badań przez Urząd Miejski. Wykonali je ortopedzi i fizjoterapeuci z Pabianickiego Centrum Medycznego. Profilaktyka obejmowała wzrokową analizę poszczególnych elementów postawy z uwzględnieniem asymetrii barków, łopatek, kolan, miednicy i pięt.

- Coraz więcej dzieci boryka się z wadami postawy, które w przyszłości mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń – mówi pani Monika.

Wady te stają się obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem lub komputerem. Taki tryb życia prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ważne jest wykrycie wszelkich tego typu schorzeń w wieku dziecięcym, kiedy to nieprawidłowości wad postawy da się jeszcze wyleczyć.

Urząd Miejski sfinansował badania przesiewowe dla 627 dzieci z klas pierwszych pabianickich szkół podstawowych.