Dziś na terenie powiatu pabianickiego policyjne patrole zwracają, większą niż zwykle, uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. To z racji ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Nadzorem objęte są odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Podobną akcję przeprowadzono u nas w sierpniu. Wówczas akcja zebrała wcale niemałe żniwo w postaci mandatów, ale i dowodów rejestracyjnych. Pabianiccy policjanci wystawili jednego dnia kilkadziesiąt mandatów, nie tylko kierowcom, ale i pieszym.

Zobacz: Posypały się mandaty. Za wyprzedzanie na pasach, jazdę po chodniku, chodzenie po drodze rowerowej

Jak się zatem nie powielić tych błędów?

Policja uprzedza:

- Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.