Plecaki trafiły do dzieci z klas I – III. Dzieci wytypowało Miejskie Centrum Pomocy Społecznej. W dwóch rodzinach plecaki dostało rodzeństwo.

- Pracownicy socjalni najlepiej znają sytuację w domach i wiedzą, komu taka pomoc jest potrzebna – tłumaczy Agata Kasprzak, pedagog z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej.

Nie ma sytuacji, że któreś dziecko dostaje plecak drugi raz.

- Staramy się robić coś dobrego dla dzieci. Akcja „Energetyczny tornister” jest już po raz dziesiąty – mówi Agata Kasprzak.

W tornistrach znajdują się: zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, piórniki z pełnym wyposażeniem, farby, kredki, flamastry, klej, nożyczki i plastelina. Koszt takiej wyprawki dla jednego dziecka to 100 zł.

- Jestem bardzo zadowolona – powiedziała Zosia, uczennica pierwszej klasy. – Wszystko obejrzę dokładnie w domu.

- To bardzo duża pomoc w budżecie domowym. Wrzesień to dla wszystkich rodziców ciężki miesiąc. Przykro byłoby, gdyby moje dziecko miało mieć brzydsze rzeczy, niż inni uczniowie. Teraz muszę kupić dziecku już tylko podręczniki – dodała mama dziewczynki.

W całej Polsce PGE Dystrybucja S.A. rozdała 1.500 plecaków, z czego w województwie łódzkim 400. 30 jest rozdawanych w Pabianicach. W tym roku po raz pierwszy kolejne 30 tornistrów trafiło też do dzieci z gminy Pabianice.