Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, nagroda dla Wojciecha Szrajbera, dyrektora szpitala im. Kopernika i odremontowana ulica Piotrkowska - to propozycje w plebiscycie "Łódzkie sukcesu".

Kapituła, w skład której wchodzą Grzegorz Zieliński, właściciel klubu Piotrkowska 97 oraz szefowie Telewizji TOYA, Radia Eska i "Gazety Wyborczej", typuje najważniejsze wydarzenia w zakończonym miesiącu. Później laureata wybierają widzowie, słuchacze i czytelnicy. Oto propozycje za czerwiec.

1. Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej po raz pierwszy przewiozły pasażerów na trasie z Łodzi do Sieradza. Spółka kupiła 20 nowych pociągów. Wszystkie są klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, stojaki na rowery oraz gniazdka elektryczne. Składy mogą jeździć z prędkością 160 km na godz. i pomieszczą 254 pasażerów. W tym roku planowane jest jeszcze uruchomienie połączeń: Łódź Widzew - Zgierz, Łódź Kaliska - Łowicz, Łódź Kaliska - Łódź Widzew. Połączenia do Koluszek i Kutna mają być uruchamiane wraz z dostawą kolejnych partii pojazdów. Cały projekt zakończy się w czerwcu 2015 roku.

2. Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika dostał nagrodę "za wybitny wkład w rozwój ochrony zdrowia w Polsce". Metalowe krzesło z gryfem i tytuł Prymariusza przyznał mu branżowy miesięcznik "Służba Zdrowia" i portal Medexpress.pl za "kompetencję, wrażliwość, dojrzałość i rozumienie problemów ochrony zdrowia". Słowo "prymariusz" w dawnym języku polskim oznaczało ordynatora, czyli osobę, która sprawuje nadzór, opiekuje się chorymi, a także pierwsze skrzypce kwartetu smyczkowego, czyli wirtuoza.

3. Ul. Piotrkowska po remoncie ma wszystko nowe: granit zastąpił tandetną betonową kostkę, a jednolite latarnie i ławki zajęły miejsce przypadkowych mebli miejskich. Nareszcie wygląda tak, jak powinna - wielkomiejsko. 20 miesięcy zajęło firmie Strabag odnowienie łódzkiej wizytówki. Remont kosztował 48,5 mln zł. Zmieniła się nie tylko ul. Piotrkowska, lecz także jej przecznice. Największe wrażenie robi ul. 6 Sierpnia, czyli pierwszy w Polsce "podwórzec miejski".

Głosować można na jedno wydarzenie do 28 lipca na stronie www.tvtoya.pl