Wierni od rana gromadzą się w kościołach. Dziś jest więcej mszy, niż w zwykły dzień tygodnia. W większości pabianickich kościołów możemy wziąć udział w mszy również o godzinie 8.00 lub 9.00. Niektórzy rozpoczynają rekolekcje. Uczniowie Gimnazjum nr 3 przez trzy dni będą uczestniczyć w tych specjalnych naukach w kościele św. Mateusza.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Wielkiej Nocy. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

- Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. - tłumaczy ks. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla. - W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W tym roku przeżywanie tego okresu wpisuje się w program duszpasterski Kościoła w Polsce, będący przygotowaniem do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.