– W styczniu mamy dostać dwadzieściakilka nowych radiowozów – usłyszeliśmy od rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. – Zostaną rozdzielone na całe województwo.
Ale czy i ile radiowozów dostanie Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach, rzecznik nie umiał powiedzieć.
– To zależy na którym miejscu w tej kolejce są Pabianice – stwierdził.– Na pierwszym miejscu są komendy, które mają sędziwy i bardzo zużyty tabor.
Zdaniem rzecznika policjanci pabianicka komenda ze względu na wielkość powiatu, który obsługuje może spodziewać się 2-3 nowych radiowozów.
– Nie składaliśmy zamówienia, ale cierpliwie czekamy – mówi sier. sztab. Joanna Szczęsna, rzeczniczka pabianickiej policji.
Pierwsze 11 aut pod koniec ubiegłego roku dostali policjanci w Zduńskiej Woli, Bełchatowie i Łęczycy.
Srebrny to "przepisowy" kolor, jaki będą mieć radiowozy w Unii Europejskiej - aby po przekroczeniu granic żaden kierowca nie miał wątpliwości, że to policja.
– Nasze auta są marki Kia Ceed w wersji combi – wyjaśnia rzecznik. – Są wyposażone w dodatkowe reflektory, koguty, uchwyty na broń. To auta dla „drogówki” i „patrolówki”.
Jeden kosztuje 73.500 zł. Mają 2-litrowy silnik diesla. Mogą jechać z prędkością 170 km na godzinę. Są pięciodrzwiowe.
Srebrne radiowozy z niebieskimi pasami z folii odblaskowej na masce i drzwiach ma już policja w Niemczech, Austrii, Danii i Chorwacji. Dzięki odblaskowym elementom samochody są lepiej widoczne, zwłaszcza w nocy.