W ułamku sekundy zostały pozbawione dokumentów, pieniędzy, telefonów i kart płatniczych. We wszystkich przypadkach chwilę wcześniej położyły torby na przednim siedzeniu pasażera i ruszyły w drogę.

- Pomimo wielu apeli i przestróg, nadal szereg osób właśnie w tym miejscu przewozi podręczne torby, ułatwiając tym samym działanie przestępcom - zaobserwowali łódzccy policjanci.

Złodzieje, licząc na beztroskę, obserwują pojazdy w okolicach skrzyżowań i miejsc, gdzie samochody w związku z zastosowaną organizacją ruchu muszą zwolnić lub się zatrzymać. Działają z zaskoczenia, nie dając szansy na obronę. Za każdym razem scenariusz jest podobny. Przyglądają się samochodom stojącym przed skrzyżowaniem, najczęściej wybierają auta dobrej marki, za kierownicą których siedzi kobieta. Jeżeli na przednim siedzeniu pasażera zauważą torbę, kradną ją po wybiciu bocznej szyby.

- Zatrzymujemy kolejnych przestępców, jednak proceder nadal trwa, ponieważ pojawiają się naśladowcy, którzy tylko czekają na okazję - ostrzega policja.

Aby nie paść ofiarą kradzieży pamiętaj:

* nigdy nie kładź na przednim fotelu pasażera toreb i innych pakunków, w tym miejscu są bardzo dobrze widoczne dla osób z zewnątrz, również dla złodzieja,
* przechowuj torby w miejscach mało wyeksponowanych, może to być np. bagażnik,
* w kabinie pojazdu można wykorzystać przestrzeń pod fotelem pasażera,
* torby z dłuższymi uchwytami można umieścic pomiędzy fotelami i „przypiąć” pasami bezpieczeństwa, w które sami sie zapinamy,
* w czasie postoju czy chwilowego zatrzymania obserwuj otoczenie, zwracaj uwagę na osoby zaglądające do pojazdów, nasze zainteresowanie może ostudzić ich złodziejski zapał.

Jeżeli zostaniemy napadnięci, postarajmy się w miarę możliwości zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu sprawcy oraz kierunku, w którym uciekł - pomoże to w identyfikacji złodzieja. Należy jak najszybciej powiadomić policję.