W szkołach średnich w całej Polsce trwały matury próbne z Operonem. Są podzielone tak, jak te oficjalne, które odbędą się w maju: na część podstawową i część rozszerzoną. Rozpoczęły się punktualnie o 9.00. Procedura jest taka sama. Uczniowie mają ze sobą czarne długopisy i dowód osobisty.

- Stres jest pewnie dużo mniejszy, niż przed maturą, która czeka mnie w maju. Mimo to każdy chciałby wypaść jak najlepiej. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że do polskiego się uczyłem – mówi Adam Ptasiński, maturzysta z ZS 3.

We wtorek o godz. 14 rozpocznie się matura z j. polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin potrwa 180 minut. Jutro uczniowie napiszą maturę z matematyki, a w czwartek z języka obcego.
Do matury próbnej z Operonem co roku przystępuje ok. osiemdziesiąt procent szkół.

- Dla uczniów jest to bardzo dobry sprawdzian przed głównym egzaminem maturalnym. Daje to też nauczycielom obraz, jaki jest stan wiedzy uczniów. Korzyść jest więc obopólna, dlatego nasza szkoła co roku przystępuje do matury próbnej – mówi Hanna Grącka, dyrektor ZS 3.

W ubiegłym roku maturę próbną pisali uczniowie wszystkich pabianickich szkół ponadgimnazjalnych. Jakie tematy były w tym roku na polskim, dowiemy w środę.