W wieku 99 lat zmarła Jadwiga Janowska – pięciokrotna mistrzyni Polski.

Jadwiga Adamkiewicz-Janowska urodziła się 4 stycznia 1914 roku. W czasie swojej kariery sportowej broniła barw klubów z Łodzi i Pabianic. Występowała w barwach Sokoła Pabianice, Krusche-Ender Pabianice. Była najstarszą żyjącą pięciokrotną mistrzynią Polski. Złote medale krajowego czempionatu zdobyła w skoku wzwyż (1929, 1930, 1932), skoku w dal (1932) oraz pięcioboju (1932). Była także wicemistrzynią Polski (rzut dyskiem – 1932) oraz dwukrotną brązową medalistką (bieg na 200 metrów – 1930; pchnięcie kulą – 1932). W 1933 w Przemyślu zdobyła złote krążki inauguracyjnej edycji zimowych (halowych) mistrzostw Polski, wygrywając bieg na 50 metrów i skok wzwyż (wywalczyła także srebro w pchnięciu kulą). Trzy lata później do swojej kolekcji medali z imprez halowych dodała jeszcze brąz w skoku w dal. Informacja z www.pzla.pl

Jak podaje Wikipedia:  W momencie poprzedzającym śmierć była najstarszą żyjącą pięciokrotną mistrzynią Polski.

W Łodzi, w 1932 roku na Mistrzostwach Polski spotkały się dwie pabianiczanki. Jadwiga Wajsówna (Sokół Pabianice) w rzucie dyskiem osiągnęła 42,43 m i zdobyła złoto. Jadwiga Janowska (Krusche-Ender Pabianice) uzyskała 30,04 m i zdobyła srebro.
W skoku wzwyż Jadwiga Janowska (Krusche-Ender Pabianice)) zdobyła złoto z wynikiem 1,43 metra, a srebro Jadwiga Wajsówna Sokół Pabianice - 1,40.
w swoich wspomnieniach o Janowskiej pisała Wajówna: "Było to jesienią roku 1928. Po raz pierwszy wzięłam do ręki dysk.Po pierwszych treningach brat powiedział mi na ucho, że czynię wyraźne postępy. Ja i moje przyjaciółki – Jadwiga i Aniela Janowskie – biłyśmy zdecydowanie wszystkie rywalki. Na tych pierwszych treningach zaczęłyśmy zwracać uwagę działaczy sportowych" - fragment ze strony Urzędu Miejskiego, autor artykułu S. Saładaj.

Pogrzeb Jadwigi Adamkiewicz z domu Janowska odbędzie się 13 listopada o godzinie 12.00 w Pabianicach w kaplicycmentarza katolickiego.