Uczestnicy przepłyną dystans dzielący Pabianice od Jasnej Góry. Najpierw wezmą udział w mszy świętej, która zostanie zorganizowana na pływalni. Pielgrzymka pływacka to pomysł Arkadiusza Szczepaniaka, nadzwyczajnego szafarza eucharystii i miłośnika pływania.

Odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 czerwca na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Będziemy pływać na 6 torach. Cztery środkowe będą dla tych pływaków, którzy zadeklarują, że przepłyną minimum jeden kilometr. Na jednym z tych torów będą pływać wyczynowcy, czyli ci, którzy kilkakrotnie wejdą do wody i będą nadrabiać dystans. Na dwóch zewnętrznych torach popłynie każdy, kto przyjdzie i w ostatniej chwili zdecyduje się wziąć udział w pielgrzymce. Na te tory nie obowiązują zapisy. Udział w pielgrzymce jest bezpłatny.

Zgłoszenia organizator przyjmuje telefonicznie: 691-344-364. Pływanie rozpoczyna się o 10.00, potrwa do 16.00. Wcześniej, o 9.00 odbędzie się msza święta. Na pływalni pojawi się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pielgrzymi pływając będą mieli ją przed oczami. Mszę poprowadzi ks. Michał Misiak, który jest zaangażowany w ideę pielgrzymki.

- Będzie ustalony harmonogram godzinowy, aby każdy wiedział, na którą ma przyjść. Tak było to zorganizowane rok temu i to się sprawdziło – twierdzi Arkadiusz Szczepaniak.

Na każdym słupku będą siedzieli sędziowie. Tym razem będą nimi harcerze z pabianickiego Hufca ZHP. Ich zadaniem będzie zliczanie przepłyniętych długości. Uczestnicy pielgrzymki dostaną dyplom, na którym znajdzie się liczba przepłyniętych kilometrów.

Rok temu pątnicy z Pabianic pokonali 183 kilometry. Najwięcej kilometrów zrobili wtedy: Tomasz Józefiak (11.850 m), Arkadiusz Szczepaniak (8.100 m), Marcin Marcinkiewicz (7.100 m), Katarzyna Szpucha (4.500 m). Najmłodszy zawodnik miał 8 lat, a najstarszy 60 lat.

- Zrobiliśmy trasę niemalże dwa razy dłuższą. Prawie tak, jakbyśmy do Częstochowy dopłynęli i jeszcze z niej wrócili – dodaje Szczepaniak.

Nowością w tej edycji pielgrzymki ma być modlitwa wstawiennicza za osobę płynącą.