Idzie zima. Jak co roku o tej porze funkcjonariusze wybrali się na specjalny patrol. Zajrzeli do miejsc, gdzie zazwyczaj koczują osoby bezdomne. Zastali w nich kilka osób. Poinformowali o formach pomocy oferowanych przez miasto i instytucje socjalne (m.in. noclegownie, jadłodzielnie, schroniska).

Policja prosi również mieszkańców miasta o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

- Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, itp. - apeluje pabianicka komenda policji. - Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie, nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. Pamiętaj masz możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poniżej adresy placówek na terenie powiatu pabianickiego, które oferują pomoc dla osób potrzebujących pomocy :

Stowarzyszenie Abstynentów ,,Granica” - Pabianice, ul. Graniczna 2/6, tel. 42 226 80 30. Dysponuje 24 miejscami noclegowymi, dając możliwość pobytu całodobowego i całorocznego.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Pabianickie – Pabianice, ul. Kościuszki  22/26, prowadzi całoroczne, całodobowe schronisko dla osób bezdomnych. Osobom przebywającym w schronisku zapewnione jest wyżywienie, odzież, leki, opieka przedmedyczna, spotkania z psychoterapeutą uzależnień, pomoc w znalezieniu pracy lub zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, pomoc w załatwianiu bieżących spraw, pisaniu pism;

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn i Bezdomnych Kobiet z dziećmi -  Konstantynów Łódzki, ul. Słowackiego 11, tel. 42 211 13 16. Posiada 15 miejsc (10 dla mężczyzn i 5 dla kobiet), wydaje posiłki od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Zapewnia drobną pomoc rzeczową;

Miejskie Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach, ul. Cicha 43, tel. 42 215 89 35, 42 215 88 94. Realizuje pomoc doraźną w formie finansowej.