Pabianiczanie modlili się w intencji ojczyzny, miasta i powiatu. Mszy przewodniczył ks. Ryszard Stanek, dziekan dekanatu pabianickiego. Intencję zamówiły władze miasta i powiatu. Dziś przypada również kościelne święto – Maryi Królowej Polski.

- Dziękujemy Maryi za każde dobro, które się dokonało w naszym państwie. Prosimy o postawę duchową i moralną naszego narodu – powiedział ks. Henryk Eliasz, proboszcz parafii św. Mateusza.

Kazanie wygłosił ks. Janusz Rzepa.

Po mszy uroczystości przeniosły się przed pomnik Legionisty. Tam przemawiał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego i Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu.

- Konstytucja obowiązywała tylko jeden rok, ale pamięć o niej przetrwała aż do dziś – mówił Wlaźlak. – Coraz częściej podnoszone są postulaty zmiany obecnej ustawy zasadniczej. Jeśli będą się dokonywać, to należy pamiętać, aby stało się to w imię idei chrześcijańskich oraz zgodnie ze słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W pabianicach obchodach święta wziął udział Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Mieszkańców Pabianic była zaledwie garstka.

- Tak mało ludzi chyba nigdy nie było – mówili przedstawiciele władz.

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. Uchwalił ją Sejm Wielki. Obowiązywała jedynie rok. Obchody święta uznano w 1919 roku, a później ponownie w 1990. 3 maja jest dniem wolnym od pracy.