Wybiera starsze kobiety, które akurat są same w mieszkaniu. Dobrze przygotowuje się do akcji. Sprawdza, co dzieje się w domu. Jak kominiarze czyszczą przewody, opowiada, że ich kontroluje. Tak nabrał mieszkanki domów przy ul.Kościuszki i ul. Odrodzenia.
Do drzwi lokatorki domu przy ul. Kościuszki zapukał tydzień temu. Podał się za pracownika ROM-u. Chciał sprawdzić czy kominiarze dobrze wykonali swoją robotę. Kazał kobiecie wejść do łazienki. Żeby sadze nie nasypały się jej na głowę, zaproponował by przykryła się ręcznikiem. W miskę kobieta miała „łapać” sadze. Sam miał zrobić to samo w kuchni. Potem zamknął drzwi łazienki i… splądrował mieszkanie.
Według relacji ofiar oszusta, cechą charakterystyczną mężczyzny jest to, że bardzo szybko mówi. Starsze osoby prosiły go, aby kilkakrotnie powtarzał to co mówił. - Prosimy o ostrożność, zwłaszcza starsze osoby. Jeśli wpuszczamy obcego do domu, nie odstępujmy go na krok – radzi sierżant sztabowy Joanna Szczęsna z pabianickiej policji. - Pracownicy administracji, czy innych instytucji powinni okazać się legitymacją.O kontrolach administratorzy zawsze informują wieszając ogłoszenia na klatkach schodowych. Mężczyzna ma około 50 lat, 180 cm wzrostu, średnia budowę ciała i okrągłą twarz. Osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawcy proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji (ul. Żeromskiego 18) lub telefonicznie pod nr 042 22 53 382.