Na ustawienie poidełek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska da 76.800 zł.

- Będziemy je montować w ośmiu szkołach podstawowych. To pierwszy etap projektu – informuje Krzysztof Rąkowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Tam, gdzie staną poidełka, na ścianach pojawi się graffiti. Wykona je Adam „Kruk” Wirski. Ekologiczne malunki mają zachęcać dzieci do dbania o naturę i zdrowy styl życia. Pomoże im w tym umieszczony na poidełku kod QR. Dzięki niemu ściągną na komórkę aplikację, która pokaże, w jaki sposób woda płynie z ujęcia do ich szkoły.

- Poprzez zabawę chcemy, by dzieci uczyły się zachowań ekologicznych, między innymi nie „produkowały” kolejnych pustych butelek po kupionych w sklepie napojach – dodaje. - Serwer responsywny spowoduje, że aplikacje będzie można otwierać na telefonie komórkowym, tablecie czy komputerze. I świetnie się bawić.

Dla dzieci będzie przygotowanych sześć gier i dwa filmy animowane. Mają uczyć zachowań ekologicznych. Są też przygotowywane warsztaty dla uczniów i rodziców. Będzie ich w sumie 66.

- Poidełka i graffiti mają być gotowe na wrzesień. Wszystkie będą regularnie badane przez sanepid – mówi Rąkowski.

Wcześniej projekt zyskał akceptację Urzędu Miejskiego.

- Mam dwie córki, więc wiem, jak ważne w wychowaniu dzieci jest uczenie ekologicznych zachowań i zdrowych nawyków żywieniowych – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Teraz projektem objęte są tylko szkoły podstawowe, ale gimnazja będą w II etapie.

Za rok poidełka staną w gimnazjach i szkołach średnich.