Historia zaczęła się trzy tygodnie temu, gdy na 11. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO, Łódzka Kolej Aglomeracyjna zdobyła główną nagrodę im inż. Józefa Nowkuńskiego. Nagroda przyznana została po raz pierwszy dla ukończonych inwestycji, a także dla nowych inwestycji infrastrukturalnych szynowych, zrealizowanych w Polsce. To statuetka będąca repliką pomnika inż. Józefa Nowkuńskiego.

– System Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już jest imponujący – mówił marszałek Witold Stępień, odbierając nagrodę. - Największe dzieło inżyniera Nowkuńskiego związane jest z regionem łódzkim, bo mająca wielkie znaczenie dla międzywojennego przemysłu magistrala przebiegała przez leżące nieopodal Zduńskiej Woli osiedle Karsznice. Statuetka to nagroda dla całego zespołu ŁKA, bo projekt to przecież nie tylko nasz pomysł, pewna idea, ale też jej realizacja przez cały sztab ludzi.

Pociągi ŁKA na tle innych polskich pociągów są bardzo nowoczesne, czyste i ładne.

- Podróżuję wieloma pociągami i te nie mają sobie równych. Przede wszystkim są czyste - chwali regionalną kolej pan Seweryn z Pabianic. - W porównaniu z TLK dalekobieżnymi, to dzień do nocy, bo tamte są stare i brudne.

W minionym tygodniu ŁKA nawiązała kontakt z wnukiem inż. Nowkuńskiego, także Józefem. Zaproponowała, by jeden z nowoczesnych pociągów ŁKA nazwać jego imieniem. Rodzinie pomysł się spodobał, ŁKA rozpoczęła więc planowanie takiego uroczystego wydarzenia, oczywiście z udziałem wnuka inżyniera.

- W rozpoczętej perspektywie unijnej ŁKA będzie rozbudowywana. Planowany jest zakup kolejnych szynobusów oraz uruchomienie nowych tras - dodaje marszałek.

Inż. Józef Nowkuński to budowniczy linii kolejowych, m.in. magistrali węglowej Śląsk - Porty. To także wychowawca grona wybitnych polskich inżynierów kolejowych.

- Byliśmy na targach TRAKO. Nasza kolej aglomeracyjna została bardzo dobrze przyjęta. Nasze pociągi są najładniejsze. Taka była opinia uczestników targów - mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

ŁKA została uhonorowana także nagrodą „Lokomotywy Rynku Kolejowego” w kategorii nowi przewoźnicy. 

– Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy wyróżnieni przez czytelników tak ważnego branżowego wydawnictwa. Jest to dla nas tym bardziej istotne, że głosowali na nas pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z naszych usług – mówił Andrzej Wasilewski, prezes spółki.