ad

Dziś ogłoszono w policji akcję "Telefon". Trwa od godz. 6.00 do 22.00. W tym czasie policjanci z drogówki baczniejszą uwagę zwracają na kierowców, którzy kierują jedną ręką, a w drugiej trzymają przy uchu telefon komórkowy.

– W Pabianicach, na razie, złapaliśmy dwóch nietrzeźwych kierowców – poinformował nas o godz. 14.45 podkomisarz Adam Kuliński, szef pabianickiej drogówki.

Obaj kierowcy aut osobowych zostali zatrzymani do rutynowej kontroli. "Wydmuchali" promile.

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „telefony". Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko kilka sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego, z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową. Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem - nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego, co dzieje się na drodze.

Za rozmawianie przez telefon grozi mandat 200 złotych i aż 5 punktów karnych.