Co to są agresywne zachowania na drodze? To przede wszystkim ignorowanie innych uczestników ruchu, bagatelizowanie przepisów bądź ich lekceważenie, a także wrogie zachowania, takie jak: nadużywanie klaksonu, miganie światłami, krzyczenie, wygrażanie pięściami, zwiększanie prędkości, jazda „zderzak w zderzak”, zajeżdżanie drogi czy gwałtowne hamowanie.

- Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi w sierpniu 2014 roku powołał zespół  do zwalczania agresywnych zachowań na drodze - wyjaśnia rzecznik prasowy tamtejszej komendy.

Pomocnym narzędziem w pracy zespołu jest specjalnie utworzony adres e-mail: stopagresjidrogowej@lodz.policja.gov.pl, na który mieszkańcy województwa łódzkiego  przysyłają zdjęcia, filmy czy informacje z opisem przypadków zachowań kierowców będących jednocześnie wykroczeniami w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze do swoich działań wykorzystują ruchome stanowisko dowodzenia, wyposażone w specjalne kamery zarówno wysuwane na maszcie jak i te zainstalowane w podwoziu. Rejestrują one takie zachowania kierowców, które oprócz tego, że stanowią wykroczenia, są wyjątkowo lekceważące dla pozostałych, przestrzegających przepisów. Takie ostatnio wojewódzka policja wystawiła w Łodzi. Po ujawnieniu wykroczenia przez funkcjonariusza obsługującego RSD informacja przekazywana była patrolom wspierającym, które zatrzymywały sprawcę do kontroli. Zarejestrowano 12 wykroczeń.

Takie działania policjanci zapowiadają na terenie całego województwa.