- Najczęściej usługę zamawiają ludzie młodzi. Wolą zapłacić i mieć zrobione porządnie – mówi Robert, który myje pomniki na naszym cmentarzu. – Jest to ciężka praca.

Cena jest ustalana w zależności od pomnika. Za mały zapłacimy ok. 40 zł, za większy 50 zł. Jeśli pomnik jest wyjątkowo duży i bardzo brudny, możemy zapłacić nawet 70-80 zł. Nie martwimy się o detergenty. Myjący kupują je sami. Są to specjalne płyny do mycia pomników i nabłyszczające kamień.

Ogłoszenia profesjonalnych firm zajmujących się myciem pomników znajdziemy na tablicach ogłoszeń lub w Życiu Pabianic. Nowością jest podciśnieniowe mycie nagrobków.

- Przypomina to mycie samochodu, ale w przypadku pomników jest większe ciśnienie. Najpierw spryskujemy grób pianą aktywną, potem czekamy, żeby się uaktywniła i myjemy myjką ciśnieniową – tłumaczy Norbert Lewiński, firma „Zawsze Czysty”.

Przy myciu pomnika pracują dwie osoby. Jedna sprząta, druga obsługuje maszynę. Robią przede wszystkim stare pomniki, które trudno umyć.

- Efekt jest niesamowity. Cały brud odchodzi, nawet jeśli chodzi o pomniki porośnięte mchem – dodaje Lewiński.

Umycie pomnika podciśnieniowo kosztuje 100 zł, niezależnie od wielkości. Firma „Zawsze Czysty” oprócz pabianickiego cmentarza świadczy usługi w okolicy na przykład na cmentarzu w Dobroniu czy w Górce Pabianickiej. Więcej informacji uzyskamy na stronie internetowej www.zawszeczysty.pl lub pod numerem telefonu 794-521-549.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic.