Zaczęło się happeningiem pod hasłem „Autobus uwalnia przestrzeń”. 30 samochodów ustawiono obok jednego pojazdu MZK.

- Zobaczcie, jaki to jest sznur aut. Gdyby ci wszyscy ludzie, którzy nimi jadą, wsiedli w autobus, nie byłoby korków – powiedział Jarosław Habura, prezes MZK w Pabianicach.

- Gdybym podstawił tutaj pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, weszliby pasażerowie z dwustu aut – dodał Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA.

Z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu 22 września każdy, kto zamiast samochodu wybierze kolej, pojedzie za darmo. Musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny.

A dla dzieci będzie zorganizowany konkurs na projekt ulgowego biletu. Należy go narysować w formacie dwa na jeden. Uczniowie klas 4-6 mają czas do 3 października na stworzenie projektu. Indywidualnie można go przynieść do Urzędu Miejskiego do 7 października. Ten „Kolorowy bilet”, który wygra, będzie w obiegu przez okres dwóch miesięcy.

- Jest przygotowany wzór, który należy pomalować lub wykleić – powiedział Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Pabianic.

Od 1 listopada migawki nie będą już papierowe, a będą wyglądały jak karta bankomatowa. Będzie je można samemu załadować przez internet w każdym momencie.

- Można je również ładować w biletomatach. Taki system wprowadzamy teraz w Łodzi, a już niedługo będzie również w Pabianicach – poinformował Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK w Łodzi.

Podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu MZK Pabianice chwali się, że już nie generuje strat. Po raz pierwszy na koncie spółki widnieje zysk.