W 2019 roku policjanci „drogówki” nie mieli chwili wytchnienia. Średnio dziennie dochodziło do 4 stłuczek. Czasem, niestety trafił się do tego wypadek. Tych w minionym roku było 57. Zginęło w nich 8 osób, a 61 zostało rannych. Dla porównania w 2018 roku wypadków było więcej – 72, rannych również – 77 osób, ale ofiar śmiertelnych mniej (6).

To kierowcy samochodów wiodą prym w powodowaniu tych groźnych zdarzeń.

- Byli oni sprawcami 52 wypadków, w tym 7 ze skutkiem śmiertelnym – wylicza nadkomisarz Joanna Szczęsna z pabianickiej policji.

Wśród sprawców wypadków drogowych w 2019 roku najwięcej znajdowało się w przedziale wiekowym 25-39 lat. Spowodowali oni 17 wypadków i 374 kolizji. Ale to ci bardziej doświadczeni kierowcy zawyżyli policyjne statystyki. Kierujący w wieku powyżej 60 lat doprowadzili do 22 wypadków i 576 stłuczek.

Piesi wbiegają, kierowcy wymuszają

- Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych wynikającymi z zachowania kierującego były: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe cofanie – wymienia policjantka.

Piesi też mają na sumieniu najczęściej wychodzenie na jezdnię przed jadące samochody.

- To, co się dzieje we wtorki i piątki przy rynku na Moniuszki to przechodzi ludzkie pojęcie – ostrzega czytelnik. - W godzinach dopołudniowych to lepiej ulicą Orlą nie jeździć! Biegnące do autobusu, z pełnymi torbami zakupów panie, w ogóle nieraz nie oglądają się tylko na oślep lecą.

Nie tylko w okolicach rynku w te dni jest niebezpiecznie. Według ustaleń policjantów, to właśnie we wtorki i piątki dochodziło w zeszłym roku do największej ilości zdarzeń na drogach.

- Najwięcej zdarzeń drogowych – 120, miało miejsce w godzinach 16.00-17.00, a do 8 wypadków doszło pomiędzy 8.00 a 9.00 – przyznaje nadkom. Szczęsna.

Zobacz też: Wypadek na Zamkowej. Auto z impetem uderza w mężczyznę na wózku

A które miesiące były najbardziej niebezpieczne?

W tym niechlubnym rankingu króluje jesień. Ze statystyk wyłania się na podium październik i wrzesień, a tuż za nimi maj. Z całego powiatu pabianickiego to właśnie w naszym mieście policjanci ruchu drogowego najwięcej roboty. Zdarzyło się tu 31 wypadków i 749 kolizji. Najbezpieczniej na drogach było na terenie gminy Dłutów i w Ksawerowie

Najwięcej wypadków i kolizji było na terenie miasta Pabianic (31 wypadków i 749 kolizji), a najmniej na terenie gminy Dłutów (1 wypadek, 46 kolizji) i Ksawerów (2 wypadki, 78 kolizji).

Mniej kontroli trzeźwości, a więcej pijanych

Niestety, jeszcze częściej policjanci muszą „użerać się” z pijakami za kółkiem. Tych w ostatnim roku złapali jeszcze więcej niż w poprzednim.

- W 2019 roku policjanci wyeliminowali z ruchu 203 pijanych kierowców, przeprowadzili 12.450 kontroli stanu trzeźwości. W 2018 roku było ich 167, a przebadano 14.976 – porównuje policjantka.

Pijani kierowcy są przede wszystkim dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

- Nietrzeźwi kierujący spowodowali 2 wypadki i 47 kolizji – dodaje Szczęsna.

W całym naszym województwie na jeździe na podwójnym gazie przyłapano 6.136 kierujących. Alkomaty w ruch poszły aż 539.291 razy.