W sobotę druhowie z pabianickiej Ochotniczej Straży Pożarnej zjawili się w centrum handlowym „Tkalnia”. Przyjechali tam z niemalże pełnym wyposażeniem. Były wozy strażackie, pokaz strojów i pokaz pierwszej pomocy. Pabianiczanie chętnie do nich podchodzili, dzieci siadały za kierownicą i przymierzały hełm.

Swoje umiejętności zaprezentowali również w sytuacji, która zdarzyła się naprawdę. Jak opisują - jedna z klientek poinformowała ich o mężczyźnie leżącym przed centrum. Druhowie natychmiast porzucili wszystkie zajęcia i z torbą PSP-R1 ruszyli do zdarzenia. Na miejscu zastano mężczyznę z atakiem padaczkowym. Zabezpieczyli go przed powstaniem dalszych obrażeń,zapewnili wsparcie psychiczne do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Druhowie z OSP Pabianice złożyli do Budżetu Obywatelskiego Pabianic projekt na zakup specjalistycznych ubrań. Opisali to tak:

Celem projektu jest wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pabianicach w nowoczesne co za tym idzie bezpieczne i ergonomiczne środki ochrony indywidualnej w postaci ubrań specjalnych oraz hełmów bojowych. Potrzeba realizacji wynika z rozwoju technologii oraz zagrożeń. Posiadane obecnie przez OSP ubrania specjalne oraz hełmy nie chronią strażaków w sposób dostateczny, są mało ergonomiczne i w dużej mierze mocno wyeksploatowane. Jednostka OSP nie jest w stanie jednorazowo ani etapowo wymienić takiej ilości środków ochrony indywidualnej strażaka-ratownika. W związku z ciągle rosnącą ilością wyjazdów strażaków do działań ratowniczo-gaśniczych zapotrzebowanie na odpowiednie środki ochrony indywidualnej również wzrasta. Strażacy ochotnicy niosąc pomoc niemalże zawsze podejmują duże ryzyko wynikające ze specyfiki działania, muszą być gotowi na każde zadanie co za tym idzie pewność ochrony swojego ciała musi być stuprocentowa. Pozytywne efekty jakie przyniesie wykonanie ww. zadania to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i komfortu strażaków-ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Pabianicach. Bezpieczeństwo druhów przełoży się w pełni, w stosunku jeden do jednego na Mieszkańców Pabianic, którzy mogą liczyć na druhów o każdej porze dnia przez cały rok.

Zachęcają do głosowania.