Po raz pierwszy kobiety świętowały 28 lutego 1909 roku z okazji Narodowego Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych. Święto wymyśliła Socjalistyczna Partia Ameryki z okazji rocznicy nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego.

Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów - tak podaje Wikipedia.pl.

Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo goździkiem.  Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.

W krajach jak Portugalia czy Rumunia częste jest, że noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań".

A w Pabianicach? Zaczęło się już w niedzielę. Na rodzinnych obiadach mężczyźni pojawiali się z doniczką prymulek lub kawałkiem ciasta do kawy. W poniedziałek od rana w pabianickich firmach są czekoladki i życzenia. Od taksówkarzy 213-13-13 wiele pabianiczanek dostało sms-y z życzeniami.

"Miłe Panie"- piszą szefowie pabianickiego PCK i Rady Rejonowej HDK w Pabianicach do honorowych dawczyń krwi. "Z całą pewnością odbierzecie w tym dniu mnóstwo życzeń, zapewne będą kwiaty, a kto wie, może mniejszy lub większy upominek. Bardzo Wam tego życzymy! Dołączamy się do życzeń, ale ofiarować Wam chcemy coś niematerialnego - nasz szacunek. Kwiaty prędzej, czy później zwiędną, upominek może się znudzić, ale szacunek, jakim Was darzymy, jest czymś nieprzemijającym, czymś co trwać będzie wiecznie. Dawałyście niejednokrotnie dowód na to, że jesteście twarde jak opoka, że jesteście niezłomne w swoim działaniu, że nawet w najtrudniejszych chwilach można na Was polegać(...).  Za to wszystko, za to, że w ogóle jesteście, ofiarujemy właśnie nas szacunek.
Z okazji 8 marca z szacunkiem i wielkim uszanowaniem, składamy Wam Drogie Panie życzenia zdrowia, szczęścia, radości, uśmiechu i zadowolenia w życiu osobistym i zawodowym".
W imieniu i z upoważnienia męskiej części: Andrzej Chałupka - prezes Zarządu Rejonowego Klubu HDK, Zbigniew Janeta - przewodniczący Rady Rejonowej HDK, Bogdan Piotrowski - prezes Zarządu Rejonowego PCK w Pabianicach.