Firmy zajmujące się serwisem kas fiskalnych od 31 grudnia będą miały pełne ręce roboty. Powód? Od 2011 roku wchodzą nowe stawki VAT. Podstawowa stawka VAT wzrośnie z 22 na 23 proc. Stawka 7- proc. zostanie podniesiona do 8 proc., a 3-procentowa wzrośnie do 5. Z tego powodu wszyscy przedsiębiorcy posiadający kasę fiskalną będą musieli przestawić ją w sylwestrowy weekend, ponieważ wcześniej nie można tego zrobić. A bez wprowadzenia nowych stawek VAT, nie ma handlu.
W firmie Amadeo przy ulicy Łaskiej 3/5 codziennie zgłaszają się nowe osoby chcące zarezerwować termin przestawienia kasy.

- Będziemy pracować 31 grudnia i w trakcie noworocznego weekendu. Ilość zleceń jest bardzo duża i cały czas wzrasta. Na pewno w ciągu siedmiu dni wyrobimy się ze wszystkimi - mówi Krzysztof Frysz, właściciel firmy.

Standardowe zaprogramowanie kasy fiskalnej w Amadeo waha się w granicach 50-80 zł. Bardziej skomplikowane przestawienia to koszt powyżej 100 zł.

Dużo pracy czeka także pracowników PC Service z ulicy Gawrońskiej 3. Tutaj w nowy rok na przestawienie czekać będzie około 100 kas fiskalnych.

- Mam nadzieję, że do poniedziałku wszystko uda nam się przestawić. W dużej mierze jest to uzależnione od czasu, w jakim dostarczą nam kasy klienci. Większość z nich jest spoza Pabianic - mówi pracownik firmy.

Są jednak przedsiębiorcy, którzy zrezygnowali z usług firm specjalizujących się w programowaniu kas.