O przyznanie prezes Uniwersytetu III Wieku odznaczenia wnioskowało Towarzystwo Przyjaciół Pabianic.

- Chcieliśmy uhonorować osobę, która zapisała się już na stałe w historię tego miasta – powiedziała Jolanta Pusz, prezes TPP.

Złoty Krzyż Zasługi Lidii Berner wręczyła Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki. Towarzyszył jej Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Pabianic.

- Dziękuję, gratuluję i życzę wielu sił i zdrowia – powiedziała wojewoda.

Nie był to koniec wyróżnień, bo Dariusz Wypych, przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że złożył wnioski o przyznanie tytułu Zasłużony dla Pabianic zarówno dla Uniwersytetu III Wieku, jak i dla Lidii Berner, jako prezesa.

Studentów - słuchaczy jest około 350.

- Tylu jesteśmy w stanie pomieścić – mówi Lidia Berner. – Podobna liczba słuchaczy jest od kilku lat.

Jak zaczynali, były wykłady i działało kilka sekcji. Uniwersytet przez dziesięć lat bardzo się rozrósł. Uczestnicy biorą udział w warsztatach z fotografii cyfrowej oraz tańca i ruchu. Jest też seminarium „Zdrowie, uroda i styl” i kilka sekcji do wyboru: plastyczna, turystyczna, sportowa, kultury i sztuki. Od niedawna działa również Klub literacko-filmowy.

Raz w miesiącu studenci seniorzy spotykają się na wykładach. Na inaugurację przyjechał do Pabianic Michał Seweryński, senator. Wygłosił wykład: „O problemach wychowawczych we współczesnej szkole”. Kto jeszcze wygłosi wykłady w tym semestrze: Jacek Siciński, Anna Hartleb, Wiesław Pusz, Tadeusz Nowak, ks. Henryk EliasziGabriela Idzikowska.