Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem „Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego” na cmentarzu komunalnym. Udział w uroczystości wzięło mnóstwo osób. Następnie w kościele św. Mateusza ksiądz Michał Misiak odprawił mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy odbył się wykład pabianickiego historyka Dariusza Jakubka.

Przez cały czas, od wczesnych godzin porannych dostępna była w kościele ekspozycja związana z podziemiem antykomunistycznym, przeplatana pracami znakomitego pabianickiego grafika Arkadiusza Olszewskiego. Każdy chętny, biorący udział w wydarzeniach otrzymał od działaczy ONR specjalnie przygotowane na tę okazje ulotki oraz naklejki przedstawiające i opisujące postaci „wyklętych”.

„Nasze długoletnie starania o przywrócenie pamięci tych bohaterów dziś przynoszą pozytywne efekty. Mamy ogromną nadzieję, że postawa tych wielkich bojowników o niepodległość ojczyzny będzie przykładem dla coraz szerszej grupy osób”- napisał na swoim facebooku Obóz Narodowo-Radykalny Pabianice i Narodowe Pabianice.