1.574 osoby mieszkają w brzydkich, zimnych blokach z powodu 4 osób, a dokładniej dwóch rodzin mieszkających w okolicy ulicy Gawrońskiej.

- Tutaj stoją najstarsze bloki z wielkiej płyty, które są w fatalnym stanie. Powinniśmy je już dawno ocieplić i wyremontować. Ale nie możemy tego zrobić z powodu sąsiadów – mówi Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Chodzi o 15 bloków, które stoją między ulicami Bugaj i Gawrońską. Pierwsza nieruchomość to bloki przy ulicach: Bugaj 88, Bugaj 92, Bugaj 90, Bugaj 94, Bugaj 96, Gawrońska 2 i Gawrońska 4. Tylko 3 bloki udało się tutaj wyremontować w ciągu dwóch lat (2011-2012).

- Chcieliśmy przeprowadzić termomodernizację na blokach przy ulicach: Bugaj 92, 94 i 96 oraz Gawrońska 2. Ale nie ma zgody jednej rodziny – wyjaśnia prezes. - To dwie osoby, które blokują remonty na 4 blokach. Mieszka w nich 690 osób.

Podczas termomodernizacji ze ścian demontowany jest azbest. Remontowane są dachy. Wymieniane są okna, drzwi, rynny. Klatki schodowe i piwnice są malowane. Remontowane są nawet balkony. Na końcu blok jest ocieplany i malowany. Po remoncie mieszkańcom spadają rachunki za ogrzewanie, a wartość mieszkań w ładnym, pomalowanym bloku wzrasta.

Druga nieruchomość to bloki przy ul. Bugaj 82, Bugaj 84, Bugaj 86, Bugaj 80, Bugaj 78, Gawrońska 6, Gawrońska 8 i Gawrońska 10. Tutaj mieszkają 884 osoby. Zgody na termomodernizację nie chce dać kolejna, dwuosobowa rodzina, która sama mieszka w ocieplonym bloku. Tutaj remont w 2010 roku przeszły trzy bloki, jeden w 2013.

- Od 2 lat chcemy przeprowadzić termomodernizację na blokach Bugaj 80 i 86 oraz Gawrońska 8 i 10 – wylicza prezes. - Zgody znów nie dostaliśmy, więc już na przyszły rok wytypowaliśmy do remontu inne bloki.

Jest ich 13.

- Tam mamy zgodę wszystkich mieszkańców, więc je wyremontujemy – dodaje Przybylski. - Ale najpierw powinniśmy zrobić remonty na blokach między Gawrońską i ulicą Bugaj. Tutaj ściany przemarzają, bo są wypełnione płytą paździerzową, która jest pokryta azbestem. W mieście nie ma już bloków w tak fatalnym stanie.

Wszyscy mieszkańcy bloków PSM od 2006 roku co miesiąc płacą na termomodernizację po 60 groszy od metra kwadratowego mieszkania. Kwota jest taka sama przed remontem i po remoncie. Ci między Gawrońską i ulicą Bugaj też płacą, choć mieszkają w zimnych, brzydkich blokach.