ad

Działo się to rankiem 23 lipca tego roku. Jakub Rólczak, 27-letni maszynista, obsługiwał tego dnia pociąg relacji Łódź Fabryczna – Sieradz. Po odjeździe ze stacji Łódź Chojny w stronę przystanku osobowego Łódź Pabianicka, jego uwagę zwrócił pozostawiony na poboczu samochód osobowy z włączonymi światłami awaryjnymi. Wzdłuż torów zauważył też dwóch biegnących mężczyzn, machających rękoma w jego kierunku. 

Zaniepokojony maszynista zaczął ostrożnie hamować. Okazało się, że na przeciwległym torze leży mężczyzna. Natychmiast nawiązał łączność z dyżurnym ruchu stacji Łódź Chojny. Po chwili spostrzegł, że z naprzeciwka (po torze, na którym leżał człowiek) jedzie pociąg towarowy.

Pan Jakub starał się nawiązać łączność z prowadzącym skład i nadał sygnał ALARM poprzez urządzenie „radio stop” (system, umozliwiający zatrzymanie pojazdów trakcyjnych będących w ruchu w miejscu, gdzie zachodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa). Dzięki temu pociąg towarowy zatrzymał się przed leżącym na torach mężczyzną (jak się okazało miał ograniczoną sprawność ruchową). Osoby postronne dostały się bezpiecznie do poszkodowanego i przeniosły go poza tory. Gdyby nie ich pomoc oraz prawidłowe zachowanie maszynisty łódzkiej kolei, doszłoby do tragedii.

Jakub Rólczak został wyróżniony za swoją postawę i szybką reakcję, która uratowała ludzkie życie. Podziękowania odebrał z rąk prezesa Urzędu Transportu Kolejowego podczas uroczystej gali V Konferencji Kultury Bezpieczeństwa. Pomimo młodego wieku i zaledwie 3,5 letniego stażu na swoim stanowisku, 27-latek może pochwalić się nienaganną opinią oraz umiejętnością podejmowania właściwych decyzji w sytuacjach kryzysowych.

- Warto przy tym wspomnieć, że niezmiernie istotną rolę w ocaleniu życia osoby, która w opisywanym zdarzeniu utknęła na torach, odegrało zachowanie nieznanych dwóch osób, które zaalarmowały maszynistę pociągu – podkreśliła Joanna Osińska, rzecznik prasowy ŁKA. - Dzięki ich obywatelskiej i zdecydowanej postawie możliwe było podjęcie właściwych działań przez pracownika ŁKA. Zarząd Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyraża tym osobom głęboką wdzięczność oraz wyrazy szacunku i uznania. Ich zachowanie z pewnością można przedstawiać jako wzór do naśladowania.