Złodzieje upodobali sobie głównie domy, ale i mieszkania na parterze. Włamują się podczas nieobecności lokatorów i plądrują wszystkie pomieszczenia. Nie wiadomo jak, ale zwykle szybko orientują się gdzie domownicy ukryli najcenniejsze kosztowności. Najczęściej kradną biżuterie i ukryte oszczędności.

- 6 lutego doszło do włamania przy ul. Kasztelańskiej w Pabianicach, gdzie sprawca bądź sprawcy po splądrowaniu pomieszczeń skradli biżuterię – relacjonuje nadkomisarz Joanna Szczęsna z pabianickiej policji.

Trzy dni wcześniej policjanci organizowali obławę na innego włamywacza, który upatrzył sobie dom w Pawlikowicach. Mężczyźnie nie udało się okraść posiadłości. Musiał uciekać przed policją w las.

Zobacz: Policyjne radiowozy w lesie. To obława na włamywacza

Podobnych przypadków jest średnio 3-4 razy tygodniowo.

W piątek przed włamywaczami ostrzegali druhowie z Górki Pabianickiej.

- Ostrzegamy mieszkańców naszej gminy przed złodziejami, którzy wchodzą na teren posesji i plądrują domy w poszukiwaniu łupu, w dzień i w nocy. W ostatnim czasie doszło do dwóch kradzieży z włamaniem na terenie jednej z miejscowości naszej gminy.

- W tym roku do połowy lutego pabianicka policja odnotowała 21 zdarzeń związanych z włamaniami lub usiłowaniem włamań do domów jednorodzinnych, mieszkań lub domów znajdujących się w budowie (remoncie) na terenie powiatu pabianickiego – wymienia policjantka.

Czy grasuje szajka nieuchwytnych włamywaczy, czy są to różne osoby lub grupy? Tego policja nie zdradza, ze względu na dobro śledztwa. Ostatnio jednak policjantom udało się nie tylko wytropić, ale i schwytać dwóch włamywaczy, którzy dwukrotnie splądrowali niewykończone budynki na terenie Ksawerowa. Łupem złodziei padał głównie sprzęt budowlany. Złodzieje odsprzedawali go paserom lub znajomym. Dwaj 20-latkowie usłyszeli zarzuty. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Niestety, policyjne statystyki wskazują, że kradzieże z włamaniem wciąż nastręczają policjantom mnóstwo pracy i dają niestety, niewielkie efekty. W dużej mierze, nadal w tych przypadkach najbardziej cenna jest czujność sąsiedzka.