Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w Szkole Podstawowej nr 17. Były okolicznościowe przemówienia, życzenia dla uczniów i nauczycieli oraz występy artystyczne. Po raz pierwszy do szkół pójdzie 249 dzieci. Sześciolatków jest 84. Większość została w przedszkolach. Najwięcej klas pierwszych utworzono w Szkole Podstawowej nr 3.

- Mamy klasę siedmiolatków, klasę mieszaną, w której jest połowa sześciolatków i połowa siedmiolatków i w ostatniej chwili udało nam się utworzyć klasę złożoną tylko z sześciolatków – mówi Waldemar Flajszer, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.

Po dwie klasy są w szkołach: SP 1, SP 14 i SP 17. W pozostałych pabianickich podstawówkach jest tylko jedna pierwsza klasa.

Dodatkowo w Szkole Podstawowej nr 13 uruchomiono „zerówkę”.

Urzędnicy postawili na tworzenie dodatkowych grup przedszkolnych.

- Utworzyliśmy je w tych przedszkolach, gdzie pozwalały na to warunki lokalowe – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Rozpoczynający się rok szkolny będzie przełomowy. Rozpoczyna się reforma szkolnictwa, która przyniesie spore zmiany. Minister edukacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska, na początek podjęła decyzję o cofnięciu sześciolatków do zerówek.

Poza tym nie będzie już sprawdzianu szóstoklasisty. Zastąpią go testy kompetencji, które przeprowadzać i sprawdzać będą szkoły, nie zewnętrzne komisje.
Największą zmianą jest wygaszanie gimnazjów. Ten rocznik jest ostatni, a później rozpocznie się wygaszanie szkół. Zastąpi je ośmioklasowa szkoła podstawowa. Na razie jednak szczegóły nie są znane.
Dobra wiadomość - dla uczniów ministerstwo przygotowało przedłużone wakacje. Już od tego roku będą rozpoczynały się w pierwszy piątek po 20 czerwca. W 2017 roku uczniowie pożegnają szkołę 23 czerwca.