W tym roku rocznica jest okrągła, bo sto pięćdziesiąta. Dlatego zarząd powiatu zaczął szukać miejsc pamięci związanych z powstaniem styczniowym.

- O tym, że na cmentarzu jest grób księdza – powstańca i tablica pamiątkowa poświęcona innemu z powstańców, dowiedzieliśmy się przypadkiem – mówi Magdalena Werstak, członek zarządu powiatu pabianickiego. – Dzięki temu pierwszy raz zorganizowaliśmy obchody.

Były skromne. Złożyć kwiaty przyszli: Magdalena Werstak, Florian Wlaźlak, przewodniczący rady powiatu pabianickiego oraz przedstawiciele PTTK - Sławomir Szczesio, JolantaŁacwik-Becht i Włodzimierz Becht.

Kwiaty złożono na grobie ks. Leonarda Urbankiewicza, który był proboszczem parafii św. Mateusza od 1828 r.

- Brał udział w powstaniu – opowiada Jolanta Łacwik-Becht. – Oprócz niego w powstaniu uczestniczył również wikariusz z tej parafii. Cudem uniknął śmierci.

Później delegacja zapaliła znicze przed tablicą Wawrzyńca Zielińskiego, umieszczoną na zewnątrz kaplicy na cmentarzu katolickim.

- Możemy się domyślać, że był w oddziale Oxińskiego – dodaje Becht. – Do tego oddziału byli kierowani mieszkańcy Pabianic.