Rusza inicjatywa Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Polacy – podobnie jak mieszkańcy innych 15 krajów Unii Europejskiej – uczestniczą w zbiórce podpisów w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

- W Pabianicach w każdy październikowy czwartek będziemy je zbierać przy Urzędzie Miejskim – wyjaśnia Renata Bartoszek-Uznańska, pabianicki koordynator Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska.

Co to jest Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To pieniądze, które ma dostać każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. W naszym kraju to 1.000 zł dla każdej pełnoletniej osoby. Nieważne czy pracuje, studiuje czy jest bezrobotną lub emerytem.

- O wprowadzeniu Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego mówi się od wielu lat. To nie jest nowy pomysł – wyjaśnia pani Renata. - Żeby pozyskać te pieniądze, autorzy projektu chcą zrezygnowania z przyznawania zasiłków dla biednych i bezrobotnych. Chcą likwidacji urzędów pracy, opieki społecznej, a przede wszystkim likwidacji biurokracji, która jest bardzo kosztowna w całej Unii.

Zgodnie z projektem tysiąc złotych ma dostawać każdy.

- Dzięki temu skończy się bieda, żebranie na ulicach i błaganie o otrzymanie paru złotych na węgiel od pracownicy opieki – tłumaczy koordynatorka akcji. - Nie trzeba będzie płacić dodatków mieszkaniowych, bo każdy dostanie pieniądze na opłatę za mieszkanie, prąd, gaz czy węgiel. A ci, którzy teraz nie kwalifikują się na pomoc finansową, zaczną żyć godnie. A wolne zawody? Przecież niektórzy artyści nie mają z czego żyć.

Polacy mają zebrać 600.000 podpisów. Mamy na to czas do 14 stycznia. Jeśli ktoś popiera tę inicjatywę, może złożyć podpis przy stoliku ustawionym na ul. Zamkowej (przy ratuszu) już w ten czwartek w godz. 16.00-18.00.

Można wypełnić deklaracje tutaj basicincome2013.eu/ubi/signup-page/