Od 1 stycznia do 24 lutego pabianiccy policjanci wystawili 148 mandatów i 3 pouczenia za łamanie przepisów sanitarnych. Do sądu skierowali 15 wniosków o ukaranie osób, które w miejscach publicznych nie zasłoniły ust i nosa. Jest też jeden wniosek o ukaranie za nielegalne grupowanie się.

Kontrolowane są restauracje, sklepy, kluby fitness, a także parki i skwery. Policjanci zajrzeli do jednego z hoteli. Od początku roku przeprowadzili 20 kontroli. Do lokali kontrolerzy wchodzą zazwyczaj z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Pabianicach.

- Sprawdzamy czy przestrzegany jest pakiet zasad „covidowych”. W miejscach, które mogą być otwarte kontrolujemy, czy respektowany jest przepis o ograniczonej liczbie przebywających tam osób, dzięki czemu da się zachować dystans. W sklepach sprawdzamy czy są płyny do dezynfekcji i czy klienci oraz personel mają zasłonięte usta i nos – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektorka pabianickiego sanepidu.

Czy były kontrole w kościołach?

- Nie przeprowadzaliśmy kontroli w żadnym z kościołów - mówi dyr. Sumińska.

Sanepid wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zdarzeń w kawiarni Loft74 przy ul. Łaskiej (lokal po dawnym "Murzynku"). Wyjaśniane są okolidczności otwarcia Loftu74 i obsługiwania w nim goście, którzy zapisali się na prowadzone tu "szkolenie".

- Firma szkoleniowa może działać, ale rodzaj tych szkoleń nie zawsze zawiera się w katalogu, na który jest pozwolenie. Właściciel Loftu74 został zobowiązany do złożenia nam dodatkowych wyjaśnień – informuje dyrektorka stacji sanitarnej. - Sprawę analizuje teraz radca prawny.

Inspektorzy sanepidu zapowiadają kolejną kontrolę w Lofcie. Jeśli przepisy sanitarne są łamane, sanepid może nałożyć na właścicieli lokalu karę aż do 30 tysięcy złotych.

Taryfikator mandatowy stosowany przez policjantów przewiduje karę pieniężną od 20 złotych do 5 tysięcy zł.

- Wszystko zależy od okoliczności. Policjant, który jest na miejscu podejmuje decyzję czy restrykcją będzie pouczenie, czy mandat. Kwota na jaką go wystawi zależy od oceny sytuacji – informuje podkomisarz Ilona Sidorko z Komendy Miejskiej Policji w Pabianicach.

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole noszenia maseczek.