15 z 18 młodych pabianiczan w piątek odebrało klucze do mieszkań w wyremontowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej kamienicy przy Sienkiewicza 6. Pozostali przyjdą po nie później. Niektórzy na uroczyste otwarcie przyszli z karimatami i śpiworami. Mimo że jeszcze nie podłączono prądu, zamierzają już tam zamieszkać. Młodzi lokatorzy mają 18-25 lat, to wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowaczych i rodzin zastępczych.


– Nareszcie mam swoje mieszkanie – cieszył się Sebastian. – Jutro sprowadzam meble i się urządzam. Jestem szczęśliwy. Mam pracę, a teraz własne mieszkanie.


Mieszkania, które oddano do użytku młodym ludziom, mają od 18 do 28 metrów kwadratowych. We wszystkich jest łazienka, bieżąca woda, a mieszkania ogrzewa miejska ciepłownia. Trzy mieszkania na parterze przeznaczono dla niepełnosprawnych. Mieszkania mają aneksy kuchenne, a w nich podstawowe meble i urządzenia elektryczne: lodówę i płytę elektryczną. W kamienicy wymieniono okna i drzwi. Docieplono ściany budynku i odnowiono klatkę schodową. Po dawnych czasach (kamienica powstała w XIX wieku) zostały płytki, którymi wyłożono półpiętra. Zagospodarowano też teren przed domem, jest tu kosz do koszykówki i stoliki do gier planszowych. O przydziale mieszkań decydowało losowanie.
Za mieszkanie lokatorzy będą płacić przez 5 lat symboliczny czynsz w wysokości 1 zł za metr kwadratowy. Do tego dojdą koszty zużycia prądu, wody i ciepła. W mieszkaniach zainstalowano odpowiednie liczniki.
Wcześniej młodzi mieli zajęcia z prawnikami, pedagogami, psychologami, pracownikami opieki społecznej. Uczono ich, jak rządzić się budżetem domowym, gdzie i jak robić opłaty, gdzie załatwiać życiowe sprawy. Pracownik socjalny będzie się opiekować młodymi lokatorami przez 5 lat.
Pomysł na taki budynek narodził się kilka lat temu. Samorządowcy postanowili przyjść z pomocą 18-latkom, którzy opuszczają domy dziecka i rodziny zastępcze w znalezieniu lokum. Tak powstał projekt pn. "Remont budynku przy ul. Sienkiewicza 6 w celu adaptacji pomieszczeń na lokale wspomagane dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych".
Wartość inwestycji to 1.328.233 zł, z czego 875.479 zł pochodzi z funduszy unijnych. Miasto dołożyło 451.755 zł. Remontu XIX-wiecznej kamienicy w systemie "zaprojektuj i wybuduj” podjęła się JCD spółka z o.o. z Warszawy. Na budowę weszła 7 września 2018 roku. Remont trwał 275 dni.