W sobotę (21 sierpnia) będzie w Pabianicach Dzień Zdrowia. To inicjatywa prezydenta Grzegorza Mackiewicza i Polpharmy. Będą bezpłatne badania i szczepienia.

Pogram Strefa na Zdrowie Polpharmy ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do tych specjalizacji i badań, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. 21 sierpnia w Szkole Podstawowej Nr 16 przy ul. 20 Stycznia 9/13 (wejście od ul. Bocznej) w godz. 10:00 – 15:00 pabianiczanie będą mogli zaszczepić się szczepionką Janssen firmy Johnson&Johnson, a w godzinach 10:00-18:00 po uprzednim umówieniu telefonicznym będą mogli wykonać następujące badania i konsultacje w ramach Strefy na Zdrowie Polpharmy:

*Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL, EKG i ciśnienie tętnicze,* INR i czas PT – badanie wykrywające zaburzenia w krzepnięciu krwi, * Hemoglobina glikowana - badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie ostatnich 6 tygodni.

Na bezpłatne badania  mozna zapisać się telefoniczne: poniedziałek -sobota, w godzinach 16.00-20.00 pod numerem: +48 662 378 062.

Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia.

– Dobór badań i konsultacji nie jest przypadkowy. Do tej pory były to specjalizacje, do których najdłużej oczekuje się na wizytę, stąd przez wiele lat prowadziliśmy badania endokrynologiczne, okulistyczne, kardiologiczne i pulmonologiczne. W tym roku sytuację odmieniła pandemia i zgodnie z ekspertami uznaliśmy, że profil badań kardiologiczno-diabetologicznych jest najbardziej pożądanym dla polskich pacjentów – mówi Marta Gawrylik, koordynator akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy.

– Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2 to jedne z najistotniejszych czynników prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Biorąc pod uwagę, że wczesna interwencja lecznicza pozwala na spowolnienie rozwoju i zmniejszenia częstości występowania zawałów serca i udarów mózgu, dlatego też, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie wysokich wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu i glukozy oraz wdrażanie odpowiedniego postępowania. Już od dawna bowiem wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski.